Öksürük giderme yolu ve çeşitleri

Biraz sağlıktan bahsedelim, domuz gribi gibi hastalıklara alternatif olarak öksürüğü ele alalım dedik, ee sağlık olmadan hiçbirşeyin tadı olmaz öyle değilmi. İlk olarak topladığımız veriler doğrultusunda öksürük çeşitlerinden bahsedelim. Öksürük denen olay çoğunlukla boğaz, göğüs veya karın boşluğunda meydana gelir. Öksürüğü 3 grupta toplayabiliriz. Kuru öksürük; bademcik iltihabı, fazla sigara içmek, sindirim bozuklukları, gastrit, ishal, nezle, boğaz iltihabı gibi öksürükler balgamsız olup anlayacağınız kuru öksürüktür. Nöbet şeklinde gelen öksürük çeşidi ise boğmaca veya ciğer şişmesi gırtlak veya hava borusunun tahriş olması nedeni ile kaynaklanmaktadır. Bu çeşit öksürükte az balgam görülmektedir. 3. çeşit öksürüğümüz ise balgamlı öksürük çeşiti sık sık tekrarlayarak hastada hırıltı yapmaktadır. Balgam çıkararak nefesini dışarı vermekte zorluk çeker. En önemlisi balgamlı öksürük; Bronşit, astım, sinüs iltihabı, müzmin sinüzit gibi hastalık çeşitlerine davetye çıkarmış olabilir.

Öksürük giderme yollarından birazda konuşmak gerekirse; bilim adamlarının araçtırmasına göre öksürükün giderme yolu bal imiş. Evet bildiğimiz arı balı. Amerika’da yapılan bir araştırma, çocuklara yatmadan önce verilecek bir tatlı kaşığı balın öksürüğü hafifleteçeğini ortaya koymuş. Balın öksürük ilacı olarak verilmesi ya da hiç tedavi yoluna gidilmeden karşılaştırılınca, en iyi seçenek olduğunu belirtmişler. Yatmadan önce balın tahriş olmuş boğazı kaplayarak yumuşatabileceğini söylemişler.

“Öksürük giderme yolu ve çeşitleri” üzerine 2 yorum

  1. Bal kesinlikle çok çok faydalı ve benim de hep kullandığım bi yöntem.. Bazı çalışmalarda öksürük şuruplarının etken maddesi olan dextromethorphan’dan daha etkili olduğuyla ilgili bir şeyler okumuştum. Tavsiyem hazır tam mevsimiyken çam balı tüketilmesi. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor, antioksidan etkisi var…

    Yanıtla

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.