Kimlik numarası algoritması

Her Türk insanında bulunan T.C. kimlik numarası algoritması, yani o numaraların ufak bir bölümünün formulü. Belki birgün lazım olur diye eğitim amaçlı yazıyorum. Ama sadece 10. ve 11. hanelerinin nasıl bulunduğu, zaten ilk üç hanesi aile içersinde herkesin aynı. Neyse genel kültür amaçlıda bu yazı işinize yarayabilir.

Bildiğiniz üzere TC kimlik numaraları 11 basamaktan oluşmaktadır. Bunun ilk 9 basamağı arasında kurulmuş olan karmaşık yapı(biz buna algoritma diyoruz) 10. basmağının, ilk 10 basamak arasında kurulan algoritma ise bize 11. basamağını vermektedir.

Nasıl mı? Tabiki T.C kimlik numarasının ilk hanesi 0 olamaz. Bunun 1. 3. 5. 7. ve 9. hanelerin toplamının 7 katından, 2. 4. 6. ve 8. hanelerin toplamı çıkartıldığında, elde edilen sonuç 10’a bölümünden kalan, yani Mod10’u bize 10. haneyi vermektedir. Örnek veremem çünkü algoritmaya uyması için kendi T.C kimlik numaramı vermiş olurum :D.
10. haneyi bulduktan sonra 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. ve 10. hanelerin toplamından elde edilen sonucu da 10’a bölümünden kalan, yani Mod10’u bize 11. haneyi verir.

İlginç bir tesbit, tekrar yazıyorum belki ilerde lazım olur diye yazdık bu yazıyı…

One Reply to “Kimlik numarası algoritması”

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.