İstediğin yazı fontunu kullanma

Her genç Web Master’ın başına gelen bir olay zannediyorum. Yazı fontu takıntısı olanlara, web sitesinde istediği fontu Türkçe karakter ayırtmaksızın göstermek isteyenler için ten number bi haberim var. Cufon olarak bilinen araç sayesinde jquerynin nimetlerinden faydalanarak bilgisayarınızdaki fontu web sitenize atıp, ilgili başlıkları, rss beslemeri, menü başlıklarını belirlediğiniz font da göstere bilirsiniz.

Cufon’u uygulamadan önce gerekli cufon-yui.js dosyasını indirmelisiniz. Ardından kullanmak istediğiniz fontu http://cufon.shoqolate.com/generate/ adresteki Regular typeface altındaki dosya yükleyici ile yükleyin. Altındaki opsiyon el dosya yükleme yerlerini kullanmaya bilirsiniz. Bunu Times New Roman gibi bazı fontların bold italic ayrı font dosyalarını yüklemek için kullanılır.

Fontumuzu yükledikten sonra The EULAs of these fonts allow Web Embedding (without Adobe Flash) ve Punctuation seçeneklerini işaretleyin.

En önemli yeri olan Türkçe karater sorununu .. and also these single characters yazan yere şunları IıİıÇçÖöĞğŞşÜü girerek halledebilirsiniz.

Son olarak I acknowledge and accept these terms.. tikleyip LET’s DO THIS ! diyerek jquery fontunuzu hazırlanmış .js olan halini alabilirsiniz.

İndirilen bu fontu ve cufon-yui.js dosyalarını sitenizde uygun dizine, klasöre yükleyin. Son olarak temanıza, wordpress vs uydura bildiğiniz her platformda head etiketleri arasına alttaki kodları yapıştırın.

[cc lang=”javascript”]


[/cc]
jquery yollarını doğru belirttiğiniz taktdir de sorunsuzca çalışacaktır. Böylece web sitenizde kolaylıkla istediğiniz yazı fontunu kullanabilir, Türkçe karakter sorunundan da kurtulabilirsiniz.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.