Dünyadaki ilk çocuk oyuncağı

Yaşamdan yazılarla merhaba. Dünyadaki ilk oyuncağın M.Ö. 5. yüzyılda Mısır’da olduğunu biliyormuydunuz. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bulunduğu görülmüş dünyadaki ilk çocuk oyuncağı. Tabiki kazılarda xbox o zamanki veya atari gibi şeyler bulunmamış. Oyuncak tahtadan yapılan atlarmış, resimdeki gibi. Kazılarda misket ve topaç vs oyuncakların da bulunduğu bilinmekteymiş.

Bu keşif ile Mısırlıların çocuklara toplum içinde ne kadar önem verdiğini göstergesidir. Bununlada medeniyette ilerleyişi açısından gösterdikleri gelişme ile doğru orantılıdır. İlk güneş saatini de Mısırlılar bulmuştur. Firavun mezarlarında bile bebek oyuncaklarıda bulunması ne denli çocuk oyuncağı gibi şeylerin önemsendiği görülmekte.

Tarihe bakın nerden nereye şimdiki çocukar Farmville, Brain Buddies gibi oyunlar oynamakta. M.S. 3000 yılında bizede böyle çalışma yapılırsa böyle örnekler gösterirler. İşin şakası tabi…

“Dünyadaki ilk çocuk oyuncağı” üzerine bir yorum

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.