Muhasebe kullanıcıları ve meslekleri

Bir başka muhasebe yazısı ile merhaba bu ilk muhasebe yazısını devamı niteliğindedir. Muhasebe bilgilerinin birden fazla kullanıcıları vardır. Bunlar; borç para verenler, işletme sahibi veya ortakları, yöneticiler, çalışanlar, işletmenin dili olarak toplum ve buna ilgili devlet.
Muhasebe meslekleri sırasıyla; serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavir olmak üzere üç gruptadır.
Serbest muhasebeci ; gerçek ve tüzel kişlere ait defterleri tutar. Olabilmek için meslek lise mevzunu olup 6 yıl ilgili kurumda staj yapmaları veya 2 yıllık üniversite mevzunu ise 4 yıl staj yapması ile serbest muhasebeci olunabilir.
Serbest muhasebeci mali müşavir; muhasebe sistemleri kurmak, denetim yapmak, analiz, görüş vermek ve serbest muhasebecinin görevlerinide yapabilirler. Mali müşavir olabilmek için ilgili 4 yıllık üniversite bitirmek ardından iki yıl staj ve onun ardından meslek sınavını başarmış olması zorundadır.
Yeminli mali müşavir; denetim ve tastik yanında serbest muhasebeci mali müşavirlerinde işlerini yapabilendir. En az on yıl serbest muhasebeci mali müşavir olarak çalışma ve sınavından başarılı olmak gerekmektedir.

Bir sonraki muhasebe yazısı ile görüşmek üzere…

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.