Mali tablolar Bilanço ve Özsermaye

Bir muhsebe yazısı ile merhaba. Bu yazıda mali tablolar hakkında topladığımız, derlediğimiz bilgileri vereceğiz. Genel olarak mali tablolar; İşletmenşn sahip olduğu varlıklar ve bu varlıkların elde edildiği yerleri gösteren sermaye ve borçlar şeklindeki kaynakların birlikte oluşturduğu mali durumu gösterir. Mali tablolar ihtiyaç duyulan bilgilerin özetllenerek iletilmesini sağlar. Temel olarak iki çeşit mali tablo vardır. Bunlar gelir ve bilanço tablolarıdır.

İşletmenin belirli bir tarihteki mali durumunu gösteren mali tabloya Bilanço denir. Varlıklar, borçlar ve sermayeden oluşan bilanço, işletmenin belirli tarihteki varlıklarını ve kaynağını oluşturan sermaye ve borçların türlerini gösterir. İşletmenin sahibinin hakları kuruluş sermayesinden başka faaliyetlerden elde edilen ancak sahibine verilmeyip işletmede bırakılan karları ve değer yükselmelerinin neden olduğu artışları da kapsaması durumuna ise Özsermaye denilir.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.