Domuz gribinin belirtileri nelerdir

Yaşamdan yazılarla merhaba, bu aralar ülke genelinde domuz gribi meselesi almış başını gidiyor. Ama ne düzeydedir bu grip meselesi b medya aldatması, biyolojik kandırmamı vs. olduğunu tam olarak bilemeyiz ama, domuz gribi önlemlerini alsak kötüde olmaz. Temiz olmak iyidir öyle değilmi?

Domuz gribi nedir sorusuna tr.wikipedia.org ile cevap verelim. Domuz gribi, Orthomyxoviridae ailesinden, herhangi bir virüs tarafından oluşan ve domuzlara özgü virüsmüş. Kısa adı SIV olarak adlandırılır. Bilinen tüm SIV tipleri ya Influenzavirus A çoğunlukla ya da Influenzavirus C ender tipindeymiş.

Domuzlar ve kümes hayvanları ile yakın temasta çalışan insanlar özellikle korumasız bir şekilde temasta bulunanlar, eğer hayvan insana bulaşabilen bir virüs taşıyorsa enfeksiyon kapma riski altındaymış. Domuz gribi, insandan insana bulaşabilecek şekilde yapısını değiştirebilmekteymiş.

Domuz gribinin belirtileri nelerdir sorusunu cevaplayalım. Bu domuz gribi diğer grip türleri nazaran, ilk olarak yüksek ateş ve halsizlik ile başlıyormuş. Daha sonra boğaz ve eklem ağrıları, şiddetli öksürük, iştahsızlık, üşüme gibi belirtiler görülüyormuş. Ve bunların dışında da ishale ve kusmaya neden olabiliyormuş.

Yaşı ilerlemiş insanlarda hedef alan grip, ölümcül seyreden vakaları daha çok 25-45 yaş arasındakilerde görülüyormuş. Domuz gribi kesinlikle ölücek diye birşey yoktur. Hayır da ve Şer de Allah’tandır.

“Domuz gribinin belirtileri nelerdir” üzerine bir yorum

  1. Geri izleme: Öksürük giderme yolu ve çeşitleri | Digital Dünyam

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.