Açıköğretimlilerin bilmesi gerekenler

Her 10 kişinin 1’i Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi mezunu olduğu ülkemizde, bununla birlikte yılda 1 milyondan(tahmini) fazla insnaın kayıt olduğu biliyorsunuzdur. Bu yazıyı okuyanların çoğunluğunu açık öğretimli olduğunu var sayarak bilmeleri gereken bazı standart bilgileri yayınlayayım istedim.

Açık öğretime yeni kayıt olanlar ve olacak olan adaylar;

  • Öncelikle her genç erkeğin başına gelen kayıt koşullarından bahsetmek gerekirse; 29 yaşını doldurmuş veya 4 yıllıkta(lisans) 7. yılını yada 2 yıllık(ön lisans) 4. yılını dolduran için artık vakit geçmiştir, tecil işlemi yapılmamak taymış. Anlayacağınız kısa dönem yapmak için 29 yaş ve üzerindekiler açık öğretim fakültesi çözüm değil. Askerlik veya benzeri durumlardan sorunu olmayanlar  için öğrenmenin yaşı yoktur sözünü hatırlatmak isterim.
  • Açık öğretimde yatay geçiş yapılmaz(bölümler arasında). MYO’dan mezun olanlar uygun şartlara göre(hazırlık yılı veya direk) işletme fakültesine(iktisat-işletme) kayıt yaptırabiliyorlar.
  • Her sene kayıt yenilenmesi zorunludur, iki yıl üst üste yenilemediniz taktirde otomatik men kaydınız silinir ve kayıt yenilemediniz ilk sene  yıl öğrencilik haklarında yararlanamazsınız(akpil, öğreci kartı vs.).
  • Aöf sınavları; yıl içerisinde belirili tarihlerle vize(Nisan ayını başı), final(Mayıs ayı sonu) ve bütünleme(Eylül aynın başı) olarak yapılır. Finalde tüm dersleri geçtiğiniz takdirde bütünleme sınavına girmeniz gerekmez. Final’e girmediğiniz de bütünleme sınavında yıl içersin deki tüm derslerin sınavına girebilirsiniz.  Ancak vize yani ara sınava girmek  zorunludur.
  • Derslerden geçebilmek için, Vize notunun %30’u ile final veya bütünleme sınav notunun %70’i toplanlarının 50 veya üzeri olması gerekir. Örneğin vizeden 100  alan bir öğrenci, final veya bütünlemeden en az 28 alması gerekir.

Bilgilerin yeterli olduğunu düşünerekden eğitim kategorili Açıköğretimlilerin bilmesi gerekenler başlıklı yazıma nokta koymak istiyorum.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.