Windows onarımını otomatikleştirin

Bozulmuş yavaş çalışan windows bilgisayarın, daha verimli çalıştırmak için eksik veya bozuk sistem dosyalarıyla ilgili sorunları gidermeye yarayan Sistem Dosyası Denetleyicisi aracı olan SFC.exe kullanırız. SFC komutunun düzeltemediği yerde de DISM aracını kullanarak Windows imajını onarıp daha verimli ve bilgisayarın hızlı çalışmasını sağlayabiliriz.

Bu işlemleri biraz daha kısa yoldan powershell komutu ile yapabiliriz. Uzmanlar SFC ve DISM araçlarını şu sıra ile kullanılmasını tavsiye etmekte. “SFC – DISM – SFC ” bu işlemleri tek tek yapılmasını beklemeden otomatik sırasıyla yapabilmek için aşağıdaki powershell kodunu .ps1 dosyası haline getirip tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Oluşturuduğunuz dosyayı yönetici olarak çalıştırmayı unutmayın !

Start-Process -FilePath "sfc" -ArgumentList "/scannow" -Wait

Start-Process -FilePath "DISM" -ArgumentList "/Online", "/Cleanup-Image", "/StartComponentCleanup", "/ResetBase" -Wait
Start-Process -FilePath "DISM" -ArgumentList "/Online", "/Cleanup-Image", "/RestoreHealth" -Wait

Start-Process -FilePath "sfc" -ArgumentList "/scannow" -Wait

Oluşturulan dosyayı ayrıca domain ortamında istediğiniz zaman PDQ gibi dağıtım programı ile kullanarak uzaktan bilgisayarlarda sfcscan /now ve DISM araçlarını çalıştırabilirsiniz.

Bir başka alternatif windows onarımı kodu;

CMD üzerinden kullanabileceğiniz alternatif windows onarım kodu

chkdsk C: & Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth & Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth & DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth & sfc /scannow & cleanmgr /verylowdisk /autoclean


Ana disk kontrolünü yapar, Windows’ta hasar görmüş dosyaları geri yükler ve ardından diskte temizlik yapar. Bu adımlar bir arada çalıştırıldığında, birçok sorunu çözer ve zaman tasarrufu sağlar. Genellikle güncelleme sorunları, bozuk sürücüler vb. gibi sorunları çözmeden önce çalıştırılması önerilir.

Bu kodu da not defterine yapıştırıp .bat uzantılı dosya haline getirdiğinizde tek tıklama(sağ klik yönetici olarak çalıştır) ile çalıştırabilir siniz. Bunu ayrıca planlı görev olarak dosyayı eklediğinizde planladığınız hafta, ay vb. zamanlarda otomatik kendisi çalışarak işletim sisteminizin onarımını yapar, bilgisayarınızın daha verimli çalışmasını sağlayabilir siniz.

“Windows onarımını otomatikleştirin” üzerine 2 yorum

  • Neden her ikisini birden kullanırız?

   İlk olarak, SFC, sisteminizdeki doğrudan dosya bozulmalarını tespit eder ve düzeltir. Ancak, bazen SFC’nin işe yaramadığı veya sorunların daha derin olduğu durumlar olabilir.
   Bu noktada, DISM daha kapsamlı bir araçtır. SFC tarafından tespit edilemeyen veya çözülemeyen daha karmaşık sorunlar için kullanılır. Örneğin, hasarlı Windows imaj dosyalarını onarmak için kullanılabilir.
   Dolayısıyla, her ikisi de kullanıldığında, daha kapsamlı bir sistem taraması ve düzeltme sağlanır. SFC başlangıçta belirli dosya sorunlarını düzeltebilirken, DISM daha derin ve kapsamlı bir onarım sağlayabilir.
   Sonuç olarak, her iki aracı kullanmak, Windows işletim sisteminizdeki çeşitli sorunları tespit etmek ve düzeltmek için daha kapsamlı bir yaklaşım sağlar.

   DISM den sonra sfc yi tekrar kullanmada ki amaç sağlamasını yaptırmak aslında. Çoğu kişi böyle öneriyor.

   Yanıtla

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.