Age of Empires 2 taktikleri

Başlığı şöylede atabilirdim; Uzun süredir Age Of Empires 2 oynamış birinden taktikler. Uzun olacağını düşündüğüm için biraz kısa tutmak istedim. 1999 yılında ilk kez piyasaya sürülen günümüzde hala popülerliğini koruyan oyunun remastered versiyonu olan Age of Empires 2 Definitive Edition da bazıları genel, deneyimlenmiş tatikleri paylaşmak istedim. Bu yazıda en çok oynamış harita ve ırklar üzerinden yorumlarım olacaktır.

Harita ya göre tatikler

Age of Empires 2 Definitive Edition da savaş haritalarından en çok tercih edilen(daha çok tercih ettiklerim) Michi, Kara Orman(Black Forest) ve Amazon Ormanı(Amazon Tunnel) bu 3 haritada, haritanın yapısına göre ırk tercihi oyunu kazanmakta faydalı olacaktır.

Burada Michi haritasını ele alırsak, 4v4, 1v1 gibi herhangi koşulda yapılacak karşılaşmalarda ırk tercihi olarak Sarazen(Saracens, Eyyubi devleti temsil etmekte) seçmek tatiksel olarak faydalı olacaktır. Şöyle ki Michi haritasında ki savaşın en büyük kırılma noktası, savaş başladıktan kısa bir süre sonra market koridoruna sabote etmek.

Saracens ırkına özgü ele avuca sığmak bilmeyen memlük develerini(Mameluke) durdurabilecek unit(birim savaşçısı) var, fakat bu develerin hızlı olması, market trade at arabalarını hareket halinde öldürme becerinlerinden dolayı bu koridoru kırıp sabote etmekte başarılı olmuşlardır.

Michi haritasında oynayan oyuncuların genellikle market trade koridoru sabote edildiğinde, her biri gırtlağa kadar malda(altın 60-70 bin gibi) olsalar bile, oyuncunun veya aynı takımdaki oyuncuların ofansif devam ettikleri savaş durumunda psikolojileri ve duygu durumları bir anda değişebilir. Bu tür bir kayıp, oyuncular arasında aniden defansif bir tutuma geçmelerine neden olabilir. Gelişmiş kaynaklara rağmen, ekonominin uzun vadeli sürdürülebilirliğini kaybetmek, oyuncuları endişelendirebilir ve stratejik hedeflere ulaşmada zorluk yaşamalarına neden olabilir. Bu durum, takım içinde koordinasyonu ve stratejiyi yeniden değerlendirmeye yönlendirebilir, çünkü ekonomik darboğazın aşılması ve oyunun gidişatını değiştirmek için yeni planlar yapma ihtiyacı doğar. Bu esnada defansif durumda olan takım bir anda ofansif duruma geçerek, savaşın seyri değişir, rakip takımın hem trade, hemde kale, ahır gibi önemli birden çok unit lerini rahatlıkla yıkmasına olanak tanır.

Michi haritasında Sarazen ırkı takımda tek başına kazandırmaz. Pers, Töton, Tatar ırkları da Sarazenler kadar etkilidir. Hatta bazı oda kurucu oyuncular, lobi başlıklarına bu ırkların haricinde ırk alınmasını isterler kendileri dahil. Bundan dolayıdır ki Age of Empires 2 Michi haritasında kazanma olasılığı tabi unitleri de doğru kullandığınızda bu saydığımız ırklar daha avantajlıdır. 4v4 oynanan bir oyunda Pers, Töton, Tatar, Sarazen alan 4 lü takım karşısında varın siz düşünün…

Michi haritasında Pers ırkının gücü

Michi haritasında rakibi zorlayan bir diğer ırk ise Persler. Pers filleri bu harita için oldukça avantajlı, en basit mantıkta askeri popülasyonu sadece filler ile fulleyip ilk hedefiniz akdeniz ileri demeniz yeterli. Bu iri kıyımlı yaratıklar pardon askerler önüne gelen kale, kule, ahır, asker, işci çoluk çocuk karı kız demeden ezip geçmeleri ile meşhurdurlar.

Yalnız !! Pers fillerini mümkün mertebe dar alanda savaştırılmamalı. Filleri amacı yavaş ama yok ederek ilerlemek, bir askeri hele ki bir atlı kovalamaları mümkün değil. Örnek vermek gerekirse geniş alanda 60 fil varsa hemen hemen hepsi savaşacaktır. Ama dar alanda filler iç içe durması sadece bir kaçının vuruşması diğerlerininde onların ölmesini beklemesi ile sonuçlacaktır. Rakip birde fillere karşı doğru unit leri kullanırsa oldukça zorlanır. Ancak geniş alanda her bir fil düşmanı elimine ederek amacına ulaşmış olur.

Pers ırkının dejavantajı, pers fillerine karşı geliştirilebilecek tatik michi haritası için konuşuyorum, hızlı farklı cephelerden ataklar yapmak. Merkezden veya herhangi yerden, fil ordusu ile gelmiş rakibi az askerle karşılayıp ilerleyişini yavaşlatarak, açılacak farklı savaş meydanına uzak cephelerden rakibin fillerini yeni açılan cephelere doğru sürmesini amaçlamak. Filler güçlüdür ama yavaştır, farklı bir cephede açılan saldırıyı karşılayabilmek için popülasyonu varsa daha hızlı, fil hariç asker çıkarması gerekir. Yoksa fillerini o yöne sürmesi bu da onun için savaşın kırılma noktası diyebiliriz.

Market Taktiği

Her oyunda olduğu gibi altın çok önemlidir. Bu yüzden takım içinde Market trade i iyi hazırlamak gerekiyor. Market koridorunda mümkün mertebe at arabalarını engelleyecek kervansaraylar hariç mecbur kalmadıkça ev, ahır, maden ve kereste ocağı, kale, kule ve ağaç gibi nesnelerin olmaması gerekiyor. Çünkü saniyelik de olsa her bir turda ve hemen hemen her bir at arabası bu engellere takılıp altın akışını olumsuz bir şekilde etkiler. Daha kötüsü bu karlı dağda yuvarlanan kar tanesinin çığa dönüşmesi gibi bir etkide yapabilir. Önde savaşırken arkada bu kargaşayı düzeltmeye çalışmak, savaşın kırılma noktalarından biridir.

4v4 oynan oyunda Mavi, Sarı, Kırmızı ve Yeşil renkli aynı takımda olan oyuncuların market yollarında at arabalarının birbilerine en az temas edecek ve en hızlı sevkiyatı yapması için 2 şer adet farklı hizalarda market yapmaları gerekir. Marketleri konumlandırırken bitişik nizam olmaması ve harita dibine yapılmamasında fayda var. Çünkü markete yanaşan at arabaları bitişik nizam olursa markete dokunduğu alan azalmış olur. Ancak 4 tarafı açık olan marketin her tarafına yanaşabilir, böylelikle bir araba diğer arabayıda beklememiş olur. 4 kişilik takımda ideal market dizilimi aşağıdaki gibidir.

Burada mavi ırk yeşil ırkın marketinin önündekine gönderdiği zaman(ok ile gösterilmiş) mavi nin arabaları otomatikman en uzak markete geri dönecektir. Yeşil de mavinin en uzaktaki değilde bir tık önündeki markete gönderdiği zaman hem mavi nin arabaları ile market sırası beklememiş olacak hemde güzergahları, farklı şeritlerde oldukları için birbirleri karşılaşmayacaklardır. Diğer grupta aynı şekilde. Bu sayede hiçbiri birbirinin şeridine geçmemiş olacaktır. Bunun dejavantajı market koridorunu biraz geniş tutulması gerektiğidir. Tabi oyuncuların hepsi bu disiplini bilmesi gerekmektedir.

Age of Empires 2 Discord grubu

Bu yazıyı okuyan Türk oyuncular, Discord grubumuz da ara sıra özellikle Michi atmaktayız. Bekleriz, geldiğinizde #digitaldunyam.net den geldiğinizi belirtmeyi unutmayın !

https://discord.gg/YNuHgUyQ

Taş borsasını unutmayın ! Taş ucuzken hemen satın alın !

Market ile alaklı bir diğer taktik Deathmatch oynan oyunlarda kaynaklar varken, taş satın almak. Ancak bunu oyun başlar başlamaz yapmak. İlk kapan alır misali taş maliyeti ucuz iken hemen az bir altın bırakana kadar taş satın almak mantıklı bir taktiktir. Çünkü her taş satın aldıkça arz-talep dengesinden dolayı taş fiyatı artar. Bu sadece sizin için değil tüm oyuncuları etkiler. İlk kim taşı satın alırsa en ucuza o almış olur. Diğer oyuncular içinde taşın fiyatı artmış olur.

Age of Empires 2 oyundaki aktif lobi verilerini görün

AoE2Lobby.com, Age of Empires 2 oyuncularına canlı lobi verilerini sunarak, oyun lobilerindeki oyuncu puanlaması ve sıralaması gibi önemli bilgileri sağlar. Bu veriler, oyuncuların stratejilerini belirlemelerine ve oyun deneyimlerini daha iyi planlamalarına yardımcı olur. Böylece lobiye gelen oyuncuların kötü oyuncu mu(noob mu), iyi oyuncu mu olduğunu anlayarak dengeli oyun kurulmasını sağlamaya yardımcı olur.

https://aoe2lobby.com/

Age of Empires 2 Definitive Edition taktikleri konusunda şimdilik yazacaklarım bu kadar…

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.