Windows hızlı başlat özelliğini nasıl kapatılır

Windows’un hızlı başlat özelliğini kapatmak, özellikle iş veya benzeri sebeplerle haftanın 7 günü bilgisayar kullanan kullanıcılar için önemlidir. Bu özellik, özellikle Windows 8 sürümünden itibaren gelen bir özelliktir ve sistem yöneticileri ile bilgi işlem destek uzmanları genellikle bunu tercih etmezler.

Hızlı başlatma, bilgisayarınızı kapatıp açarken işleri daha hızlı yapmanıza yardımcı olan bir özelliktir. Örneğin, bilgisayarınızı kapatırken Windows, bilgisayarınızdaki bazı bilgileri özel bir dosyaya kaydeder. Sonra, bilgisayarınızı yeniden açtığınızda, Windows bu dosyadaki bilgileri kullanarak bilgisayarınızı hızlıca başlatır. Yani, bilgisayarınızı tamamen kapatıp tekrar başlatmak yerine, biraz daha hızlı bir yol kullanır. Bu, sanki bir hikaye kitabındaki anahtarı bulma oyununa benzer. Anahtarı her zaman aynı yerde saklarsınız, böylece her seferinde onu bulmak için baştan başlamak zorunda kalmazsınız. Bilgisayarınız da aynı şekilde, hızlı başlatma ile önceki bilgileri kullanarak daha hızlı bir şekilde başlar.

Windows hızlı başlat özelliğinin zararları;

Hızlı başlat özelliği açık iken bilgisayarınızı her kapattığınızda tamamen kapatılmış olmuyor. Arka planda çalışan servisler vs. resetlenmemiş oluyor ve bununla beraber servislerin durması yavaşlaması meydana geliyor. Bir kaç gün sonra bilgisayarın görülebilir derece yavaşladığını hissedebiliyorsunuz. Bilgisayar yavaşladığında veya programlar çalışmadığında yeniden başlat yaptığınızda bu sorunu çözmüş bulunuyorsunuz. Hızlı başlat özelliğini kapattığınızda haliyle bilgisayarın her zaman olduğu performansta çalışmasını sağlamış oluyorsunuz.

Ayrıca microsoft forumlarında yayınlanan makalede, Hızlı Başlangıç açık olduğundan, kullanıcıda “Yeniden Başlat” yapmadığı için bazı güncellemelerin yüklenmeyebilindiği yazılmış.

https://learn.microsoft.com/en-US/troubleshoot/windows-client/setup-upgrade-and-drivers/updates-not-install-with-fast-startup

Windows hızlı başlat özelliğini nasıl kapatılır ?

  1. Başlat menüsünden “Güç Seçenekleri”ne girin.
  2. “Seçilen Planı Değiştir” seçeneğine tıklayın.
  3. “Gelişmiş güç ayarlarını değiştir”i seçin.
  4. “Başlatma ve kapatma”yı bulun ve tıklayın.
  5. “Hızlı başlatma” seçeneğini devre dışı bırakın.
  6. Değişiklikleri kaydetmek için “Tamam” veya “Uygula” düğmesine tıklayın.

Veya terminal(CMD yönetici olarak çalıştırıp) ekranından aşağıdaki kod ile kapatabilirsiniz;

powercfg /h off

Kapatılan bu özelliği açmak ise aynı şekilde Denetim Masası’na girerek veya,

 powercfg /h on

Bu kodları ayrı ayrı not defterine yazıp .bat dosyası olarak kayıt ettiğinizde aktif veya pasif edebilirsiniz. Aynı şekilde sistem yöneticileri için domain ortamında birden fazla bilgisayarın hızlı başlat özelliğini kapatabilmek için oluşturduğunuz .bat uzantılı dosyayı domain policy oluşturup veya daha hızlı PDQ Deploy programı yardımıyla dağıtabilirsiniz.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.