Tubitak Formula G yarışları

TÜBİTAK, alternatif enerji kaynakları konusunda farkındalığı yükseltmek, üniversite öğrencilerini takım çalışmasıyla başta güneş ve hidrojen olmak üzere, temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışacak ürünler ortaya koymaya teşvik etmek için her yıl TÜBİTAK Formula-G Güneş Arabaları Yarışları’nı düzenlemekte.

Türkiye’nin her yerinden üniversite takımlarının kendi ürettikleri araçlarla katıldıkları TÜBİTAK Formula-G Yarışları, kamuoyunda ve medyada büyük yankı uyandırmakta.

Bu seneki beşincisi düzenlenecek olan Formula G yarışları’na 44 üniversite başvurmuş. Organizasyona sponsorluk desteği veren tek üniversite olan Işık Üniversitesi ise yarışlara Apollon I -1 Takımı ile katılacak. Işık Üniversitesi’nin aracını, karting sporuyla başladığı motorsporları kariyerinde endurance ve ralli kategorilerinde pek çok başarılı dereceye imza atmış, Türkiye’nin en genç bayanlar ralli pilotu olan Burcu Burkut Erenkul kullanacak.
Yarışlar, İzmir Yarış Pisti’nde 5-11 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Ana sponsorluğunu Fevziye Mektepleri Vakfı, Lindth, Tag Heuer, co-sponsorluğunu Allianz, Ergo Sigortanın üstlendiği projede ayrıca Mitatek Elektronik firmasından da sistem ve malzeme desteği alınmış.

Güneş Arabası (Solar Car) Nedir ?

Bir güneş arabası elektrik motoru kullanan, tercihen 3 tekerlekli ve çoğunlukla tek kişilik, gövde üzerinde güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren güneş panelleriyle kaplı, üretilen elektriği depolamak için belirli özelliklerde bataryaların kullanıldığı araçlardır. Günümüz arabalarından farkı enerji üretmek için içten yanmalı motorlar kullanmayan, böylece çevreye zehirli atıklar bırakmadan ulaşımımızı sağlayabilecek arabalar olmasıdır.
Formula-G

2005 yılından bu yana Tübitak tarafından düzenlenen bir mühendislik yarışmasıdır. Çeşitli ülkelerde buna benzer yarışlar düzenlenmekle beraber farklı ülkelerden üniversite takımlarının katıldığı uluslararası organizasyonlar da yapılmaktadır.Tüm bunlar dikkate alındığında enerji üretiminin gelecekte, fosil yakıtlardan, yenilenebilir ve alternatif enerji kaynaklarına dönüşümüyle beraber, bu tür organizasyonların bahsedilen enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması ve geliştirilmesinde etkin rol oynaması hedeflenmektedir.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.