Toshiba 512 Gb SSD Notebook

Toshiba 512 GB kapasitesine sahip SSD özellikli ilk notebook modelini sundu. Intel Core 2 Duo SU9400 işlemci özelliğine sahip Toshiba Dynabook SS RX2 yaklaşık fiyatı 4000 dolar…

Nedir peki SSD ? wikipedia.org

SSD veri depolamak için geliştirilmiş mekanik disklerin yerini alacak veri depolama aygıtıdır.Mekanik disklerdeki artan rpm (revolutions per minute) daha fazla performans ve beraberinde sıcaklık problemi de getirmiştir. Problemlerin çözümünde kullanılan teknikler artık son limitlerine gelmiştir. Mekanik diskler artık yerini yavaş yavaş kendisinden tamamen farklı ve potansiyeli oldukça yüksek olan SSD (Solid State Drive) yani Katı Hal Sürücülere bırakmaktadır.

Yakında deneyimli bilgisayar kullanıcıların ve oyun tutkunlarının gerçekten hızlı katı hal diskleri istediği bir an gelece. SSD’lerin sarsıntıya dayanıklığı herzaman aranan bir özellik olumuştur. Sırf yüksek performans için değil, aşırı güç tüketimi içinde kullanışlı oluyor. Çünkü aktif soğutma gerekmiyor.

Normal sabit disk e göre okuma hızı 6 kat yazma hızı 5 kat daha hızlı, tepki süresi normal sabit disklerin 14,8 ms , SSD lerin ise 0,07 ms … İşte normal sabit disk ile SSD arasındaki fark…

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.