Torrent kullanarak büyük dosya gönderme

İnternet üzerinden bazı zamanlarda küçük resim vb. dosya haricinde daha fazla veri göndermek istemisizdir. Bu durumlarda rapidshare, hotfile, dropbox gibi dosya paylaşım sitelerine başvurmuşuzdur. Malum onlarda belirli boyutta dosya kabul ettikleri veya ekstra zaman gerektiren bir iş haline dönüşmüştür.

Bu gibi durumları, torrent paylaşım sistemini kullana arkadaşların yakında tanıdığı uTorrent programı ile halledebiliriz. Bildiğiniz gibi torrent(sabit olmayan bağımsız sunucu tanımlama dosyaları sayesinde sabit bir sunucuya ihtiyaç olmaksızın paylaşım) sistemi sayesinde bir dosyayı yüzlerce kişiye paylaşıp daha hızlı indirilebilmektedir.

www.utorrent.com/downloads

Torrent sistemi ve neden gereksinim duyacağımızı anlattıktan sonra bilgisayarlar arası internetten büyük dosya gönderimi nasıl yapılır anlatalım. Öncelikle uTorrent programını ilgili sitesinden indirip yükleyin. Yüklediğiniz programı açın ve göndermek istediğiniz dosyayı program üzerine sürükleyip bırakın. Gelen pencerede bağlantıyı oluştur butonuna tıklayarak dosyanızın torrent dosyasını oluşturun. Otomatik oluşturulan dosya linkini veya direk torrent dosyasını indirmek istenilen torrent kurulu olan bilgisayarda çift tıklayıp açtığınızda indirme işlemi başlayacaktır.

Bu sistemin avantajı indirme işleminin istenilen zamanda durdurulup istenilen zamanda başlatılmasıdır. Dezavantajı indirilen dosyayı paylaşan bilgisayardan 1 tanesi açık kalması gerekir.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.