Start Stop teknolojisi nedir

Start&Stop olarak yazılan kelime anlamı, türkçe çevirisi başla ve dur anlamındaki kelime bütünü. Start Stop teknolojisi nedir diye soracak olursanız; otomobil sürücüsünün bedensel olarak hareket etmeden duran otomobilin motorunu otomatik olarak stop yani durdurmasıdır. Sürücü harekete geçmek istediğindeyse sistem hızlıca motoru tekrar çalıştırmasıdır.
Start&Stop; teknolojisi sayesinde aracı durdurup vitesi boşa aldığınızda ve debriyaj pedalını bıraktığınızda motor otomatik olarak durur. Yine debriyaja bastığınızda otomatik olarak yeniden çalışır. Ayrıca, orta konsoldaki düğmeye herhangi bir zamanda basarak Start&stop; sistemini devre dışı bırakabilirsiniz.
Bu teknolojiye sahip otomobiller böylece daha çevreci olup, yakıt tüketimini azaltarak çevreye daha az kirletiyor. Euro 5 otomobil motorlarda standart olan Start&Stop; teknolojisi ile kısa süreli duruşlarda, örneğin kırmızı ışıkta, motoru geçici olarak durduruyor ve siz debriyaj pedalına basınca yeniden çalışıyor.

Bu teknolojiyi kullanan araçlar yavaş yavaş üretilmekte. Bu sistemde Fiat’ın üretmiş olduğu araçlardan Doblo 2010, Punto Evo gibi araçlarında dahil etmiş.

“Start Stop teknolojisi nedir” üzerine 2 yorum

  1. start/stop sistemini normal dizel araçlara uygulamanın görülür bir faydası olmadığı gibi,marş motorunu da kısa sürede kucağınıza alırsınız;şöyleki,bu sistem normal marş motoru olmayan hibrit araçlarda geliştirilmiştir,volan üzerinde mekanik dişli kullanmayan”indiksiyon”marş motoru /şarj dinamosu sistemlerinde her hangi bir sakıncası yoktur ama klasik bir motorda marş bendix, volan dişlisi,marş motor fırçaları ğibi çalışma ömrü olan parçaların bu ömrü çok kısa sürede doldurmaları kaçınılmazdır.
    modern bir cr turbo dizelin zaten 900 rpm rölantide dikkate alınmayacak bir sarfiyatı vardır,çevrecilik yönü ise 2 dk rölantide düşük turbo basıncı ile çalışmanın emisyonu ile kaçınılmaz dumanlı bir startın emisyonunun karşılaştırmasına bağlıdır.
    kaldıki bilinçli bir sürücü trafikte durduğu zaman aracın harareti,ne kadar duracağı,trafiğin açılması gibi faktörleri dikkate alıp kendi insiyatifi ile çok daha verimli start/stop uygulaması yapar.

    Yanıtla
  2. mehmet beyin söylediklerine katılıyorum + olarakda motor ömrüde kısalacaktır heleki turboşarjlı araçlarda bu uygulama turbonunda çabuk aşınmasına neden olup kısa zamanda çok çok az bir miktar yakıt ekonomisi yapıcak ama uzun vadede ise +bakım maliyetleri olarak ciddi seviyede geri dönüşü olucaktır.

    Yanıtla

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.