Sanal savaşların ilk silahı Stuxnet

İnsanlık ilk zamanlarında yiyecek savaşına, birkaç zaman sonra barınma, bir müddet sonra toprak savaşlarına, yakın zamanlara doğru enerji savaşlarına, bu savaşlar şekil değiştirerek sıcak savaşlardan soğuk savaş dönemine doğru yol alarak ilerledi. Şimdi ise soğuk savaş döneminden sanal siber savaşlara doğru hızla yol alıyor. Kalkanlarınızı güçlendirin(antivirüs), yedeklerinizi alın!

Gündemde sık sık duyulan, yalnızca kodlardan açık kaynak kodlu ilk sanal savaş silahı Stuxnet gelmiş geçmiş en tehlikeli karmaşık virüs olarak kayıtlarımıza geçmekte. İran ile ABD ve İsrail aralarında sık duyulan nükleer tesislere vb. tehdit oluşturacak yerlere ve devletlere karşı yazılmış olduğu söyleniyor. Bunun siyasi kısmına girmeden bir sıfırlar ile oluşmuş silahın yapabildiği ve yapabileceklerinden bahsedelim;

iran nükleer santrali

Açık kaynak kodlu olduğu için bu 21. yüzyıl silahının kimin elinde olduğu, neyi hedef aldığı belli değil. Öyle bir virüs ki, petrol boru hatlarının sistemine girerek kapakları kapatabilir, nükleer santrallerdeki basıncı düşürebilme kabiliyetine sahip. Stuxnet’in geçen yıl ISIS tarafından açıklamada İran daki nükleer santral zenginleştirme merkezi Natanz’da yaklaşık 1000 santrifüjü devre dışı bıraktığı düşünülüyor.

Stuxnet‘i anlatan gövde gösterisi videosu

[vimeo]http://vimeo.com/25118844[/vimeo]

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.