Merhaba 3g

Gec oldu ama oldu 3g. Artık Türkiye’de 3g li. 3g ile biz internet severlere daha da gözü aydın olsun diyorum. İnternetimiz dahada hızlı olucak, biraz biraz ucuşa geçebilicez. 8 mbit internetten sonra bu denli yeni hızlı teknolojilere bizde bir şeyler yazmak istiyoruz. Soru ve cevaplarla 3g yi tanıyabilirsiniz.

3g adından bahsettik. 3g fiyatları vs.. Biraz irdeliyelim dedik bir yerlerden kaynaklıkla bu bilgilere ulaştık.

Öncelikle 3G ne demek?
3G’nin İngilizce anlamı ‘3rd Generation’ yani üçüncü nesil kablosuz telefon teknolojisi demek. Bu sistemde hızlar artık megabitlerle ifade edilmekte ve 2Mbps hızına ulaşmaktadır. Hızdaki bu artış özellikle internete ve dolayısıyla da bilgiye erişim açısından alışılan erişim kavramına yeni bir boyut getiriyor.

Yeni bir telefon gerekirmi ?
Evet. Çünkü mevcut 2G’li telefonlarla 3G’nin nimetlerinden yararlanılamıyor. Mesela görüntülü konuşmak için bu tip telefonların önünde de bir küçük kamera bulunuyor.3g telefon Türkiye’deki abonelerin yaklaşık 6.5 milyonunda 3G’li telefon var.

Gündelik yaşantımız nasıl değişecek? SİM kartlı buzdolabı üretildiği doğru mu?..
Evet doğru. 3G insanların sosyal hayatını da direkt etkileyen bir olgu. Örneğin, 3G teknolojisine uyumlu üretilecek SİM kartlı buzdolaplarıyla cep telefonundan buzdolabında kaç paket süt kaldığı görülecek, buna göre eve gelmeden markete uğranacak. Ayrıca, rutin iş toplantılarının büyük bölümü görüntü teknolojisi sayesinde video konferans ortamına kayacak. Öğrenciler, mobil cihazlarıyla uzaktan dersleri takip edebilecek; doktorlar hastalarının tedavilerini cepten izleyebilecek.

Görüntülü konuşmayı halihazırda bilgisayardan yapabiliyorum. Peki bana 3G’nin ekstra avantajı ne getirecek?
Bir kere 3G ile mevcut standart internet hızının 72 katına ulaşılacak. Yani çok daha hızlı. Bu da kesintisiz görüntülü iletişimi mümkün kılacak. Yani 2G’deki sesli konuşmanın yanı sıra karşınızdaki kişiyi canlı olarak görerek de sohbet edebileceksiniz.

Bu kesintisiz Görüntü sayesinde maç da izlenebilecek mi?
Evet, 3G ile mobil TV teknolojisinde bir çığır açılıyor. Cep telefonları üzerinden kesintisiz TV izleme olanağınız var. 3g tv keyfiAyrıca maçların golleri, flaş haberlerin görüntülerini izlemek mümkün olacak.Bu hizmetler bedava mı, yoksa ekstra ücret ödemek gerekiyor mu,

Yeniden bir 3G aboneliği başlatmak gerekli mi?
Perşembe günü başlayacak sistem için GSM şebekeleri başvuru toplamaya başladı bile. Turkcell, Vodafone ve Avea ekstra bir abonelik ücreti almayacağını açıkladı. Görüntülü konuşmanın da normal fiyattan devam etmesi bekleniyor. Aslında daha kısa sürede daha çok bilgi gönderimi olacağı için fiilen birim fiyatlar da düşmüş olacak. Çünkü 3G ile internet üzerinden dosya gönderimi fazlasıyla hızlanacağından, kullanıcılar kendi müziklerini ve dosyalarını arkadaşlarıyla kolayca paylaşabilecek. Bu işlem daha hızlanmış olacak.

Cepte internet uzun süredir var?.. 3G’nin cazip tarafı ne ki, insanlar şimdikini bırakıp bunu tercih etsin?
Evet ama 3G’nin interneti şimdikinden çok daha hızlı. Mesela şöyle bir örnekle bu sürati açıklamak mümkün. Cepte internetBugünkü mevcut internet hızı ile 6.5 saatte indirilen bir filmi 3-4 dakikada indirmek mümkün. Web sitelerinin açılması çok daha hızlı olacak.

8- Hep işin eğlence ve magazin tarafları anlatılıyor. 3G sadece bu mudur yani?
Elbette hayır. Üçüncü sorunun cevabında gündelik hayata etkisini anlattık. Biraz daha açalım. Bu teknolojiyle dünyada ‘teletıp’ adı verilen bir yöntem gelişti. Bu sistem Türkiye’de de işlerlik kazanacak. Şimdiden bazı hastaneler sisteme adım attı. Mesela Anadolu’nun ücra köyündeki bir hasta sadece film göstermek için büyükşehire inmek zorunda değil. Hastalardan elde edilen veri ve görüntüler, hızlı bir şekilde sağlık merkezlerine aktarılabilecek.
Bu ambulansla hastaneye taşınan bir hasta için de geçerli. O kişinin sağlık durumuna göre acil serviste tedbir alınacak.

9-Kontörlü hat abonesiyim. Faturalı hatta geçmem gerekir mi?
Hayır. kontörlü hatlar da 3G’den yararlanabilir. Kontörlü hatlarla internete bağlandığınızda bedelini peşin olarak kontör satın alarak ödeyeceksiniz. Yalnız, internet erişimindeki iletişim vergisinin düşürülmesi henüz yasal olarak kontör fiyatlarına yansıtılmadı.
Yani kontörlü hat sahipleri yasal düzenleme yapılana kadar, faturalı abonelere göre biraz daha pahalı internet kullanacak.

10-Telefonumu değiştirmeyi düşünüyordum. Şimdi 3G’li telefon mu almak lazım?
Gelişen teknolojiye uyum sağlamak için evet. Şu an Türkiye pazarında satılan cep telefonlarının 6 tanesinden biri 3G’li. Normal telefonlara göre daha pahalı olduğu doğru. Ama internet erişimi, görüntülü konuşma, hızlı e-posta alışverişi ve mobil TV özellikleri göz önüne alınırsa hesaplı bir model satın alabilirsiniz… Ayrıca GSM operatörleri kampanyalı 3G telefon satışları başlatıyor.

Bilinmeyenleri bildirmek için yazıyor DD

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.