Mary Cassatt

Mary Cassatt 22 Mayıs ile ilgisini bende tam bilmiyorum. Google ana sayfasına koydu bende araştırayım Mary Cassatt ‘ı yazayım dedim sadece… Mary cassat (1844-1926) pittsburgh’de, amerikalı bir bankerin kızı olarak dünyaya gelmiş. Babasının nasihatlerinin aksine Mary Cassatt pennsylvania güzel sanatlar akademisinde eğitimini görüp, avrupa’ya seyahat etti ve sonunda paris’e yerleşmiş. 1868’den itibaren, salon sergisinde ve new york’ta resimlerini sergilenmiş. Gustave courbet (1819-1877) gibi fransız ressamlardan etkilenerek realist stilde çalışmaya başlamış. bu noktada, sanatçı imkansızı başardı – çalışmaları, isteksiz edgar degas’ı (1834-1917) cezbetti ve degas, onun empresyonistlere katılmasını teklif etmiş. Mary Cassatt grupla beraber, 1879’dan itibaren sergilere katılmaya başladı ve muhteşem, çığır açıcı gravürler üretmeye devam etmiş.
Erkek sanatci dolu bir paris’te kendi basina biseyler yapmaya calisan bir sanatcıymış. Degas’dan etkilenerek yaptigi resimler sayesinde kadinlarin toplum icerisinde statusunu degistirmeye calismis ve hakikaten basarili olmustur. soyle ki;

Resimlerinde sergilediği figurler guclu ve ortami domine eden kisiliklerdir, toplumdan kolayca siyrilabilen tiplerdir.
Degas’in resimlerinde, zamanin kadin-erkek figurleri yansitilirken (pasif kadin, aktif erkek baabinda), cassatt resimlerinde tam tersini oluşturmaya calismistir, bir anlamda o kadar ilham aldigi degas’i domine etmeye calismistir.
Genel olarak tum sanat hayatı boyunca eserleri yuksek fiyatla alıcı bulmus amerikali kadın ressam. sonunda o da kendine şatodan bozma bir malikhane almıs oraya yerleşmiştir…

Boşuna Google koymamış değilmi…

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.