Kontörden kuruşa geçiş

TL’den sıfır atılıyor, Ytl geliyor, Tl’ye geçiyoruz derken şimdiyse diğer ülkelerde de uygulanan, 1 Nisandan itibaren ülkemizdede yapılacak olan cep telefonu operatörlerinin müşterilerinin harcamalarını hesap edebilmek için kullanılan, kontor birimi tedarikten kalkıyor. Bilgi Teknolojileri Kurumunun aldığı bir kararla en geç 1 Nisan 2010 tarihine kadar tüm operatörlerin kontör sisteminden TL sistemine geçmesi planlanıyor.

Artık oparatör aboneleri hatlarına kontör değil de lira yükleyecek. Kontör yüklemekten hiçbir farkı olmayan bu sistem ile daha önce kullanılan bütün yükleme yöntemleri aynen geçerli olacakmış. Örneğin 5 TL karşılığında 5 TL, 20 TL karşılığında 20 TL hatlara aynen yüklenecek. Böylece istediğimiz para ile istediğimiz kullanım birimi yüklenebilcek. Kontor satıcılarına bu sistem hoş gözükmesede tüketici için en uygun ve haklısı bu olacak. Örneğin kontor satıcı kafasına göre ücreti arttırıp azaltamayacak.

Peki yüklemiş olduğumuz kontörler elimizdemi patlayack diyeceksiniz. Tabiki de hayır, daha önceden yüklemiş olan kontörler geçiş zamanında 1 kontörün birim fiyatı olarak belirlenen 20 kuruşla çarpılarak liraya çevrilecekmiş. Aynen promosyon ve kampanya ile kazanılmış kontorlerde bu yöntem ile kuruşa geçecek.

Tarifelerde fazla değişiklik olmayacak. Vodafone için 7011 arayarak bilgi alabilirsiniz. Daha fazla bilgileri; Vodafone, Turkcell, Avea dan öğrenebilirsiniz.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.