Ergenliğin minik belası sivilce

Her genç kızın başına gelceği gibi her genç, ergenlik çağındaki erkeklerinde başına gelen en minik bela. Olur olmaz günde karşımıza çıkan, o günü bitiren ergenliğin minik belası sivilce. İnternet ortamından araştırdığımız ergenlik sivilcesi ve yok etme yolları hakkında bilgiler…


İlk olarak sivilceyi tanıyalım; Daha çok ergenlik döneminde çıkan tıbbi adı ile akne olarak nitelendirilen sivilce, mikrop veya enfekte olmadığı sürece kendiliğinden geçmektedir. Özellikle 20 yaşından sonra kendiliğinden geçer. Genetik olan bu minik bela kızlarda daha çok görülür. Ergenlik dönemi nedeniyle cinsel hormonların salgılanmasıyla yağ üretimi de fazla olur. Bu yüzden yağın da birikmesi ile tıkaçlar oluşur. Artan yağ üretimi sonucunda gerilen folliküller patlayarak deride iltihabi reaksiyona sebep olur.

Sivilcenin dostu strestir. Çünkü stres kontrol bozukluğundan dolayı kortizon salgılanmasını arttırır. Kızlarda daha çok adet dönemi öncesinde artar. Bunun yanında kullanılan kozmetiklerde sivilcenin dostu olarak bilinir. Makyaj, gece kremleri, nemlendiriciler, doğum kontrol hapları gibi ilaç ve kozmetikler sivilceyi arttırıcı yöndedir.

  • Sivilcenin en iyi ve en ucuz silahı sudur. Yüz, her gün bol bol yıkanmalı.
  • Yüzü yıkayarak deri üzerindeki yağ miktarı azalır. Kremli sabunlar ile yüz kuruluğuna yol açmayacak şekilde yıkanmalıdır.
  • Sivilceleri sıkarak temizlenmesi ciltte iz bırakacağı için önerilmez.
  • İltihap kapmış sivilceler ileride kalıcı izler bırakabilir, bunun için dermatolog gibi cilt hastalıkları uzman doktoruna gidilmesi önerilir.
  • Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

    Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.