Ağ sözlüğü

Ağda kullanılan kelimeler diye başlık atılsaydı daha iyi olurdu, bu yazmımız için. En basitinden evde kurduğumuz bilgisayar ağında birkaç yabancı kelimeye, sözcüğe rast gelmişizdir. Varsa elimizin altında hemen google amcaya sarılıp bu nedir diye yazmışızdır.

Bundan dolayı ağ sözlüğünde bilmemiz gereken bir kaç kelimeyi yazalım dedik.

Router; Bilgisiyaraların internetle iletişim sağlayabilmesi için onlara IP yani internet protocol adresi atayan cihazdır. Kablolu veya kablosuz bulabilirsiniz.

DHCP; Dinamik yani değişken ana bilgisayar yapılandırma protokolü. İnternet protocol adreslerinin atanmasında kullanılan standart.

Modem; İsmi iki sözcükten oluşmuş; MOdulator-DEModulator sözcüklerinin kısaltılması ile meydana gelmiş. Görevi analog sinyalleri digital’e, digital sinyalleride analog’a çeviren, internet trafiğinin akışından sorumlu olan alet.

IPv4; IP geçen terimden bahsetmişken IPv4’de yazalım. Dünya nufunsunun ve buna paralel internet bağlatısının artması ile kullandığımız IPv4 adresleri tükenmekte IPv6 denilen adreslere yakın zamanda geçileceği planlanıyor.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.