Blogger javascript kullanımı

Hep blogger ‘mı evet bu aralar öyle olucak yakında belki drupal’da diyebiliriz. Şimdili bi blogger’mıza bakalım. Javascript biliyorsunuz dinamik sitelerde olmassa olmaz özellikle blogger ve benzer yerlerde. Bu yazıda javascript ‘i bloggerda alternatif nasıl kullanıldığını yazacağım.

Javascriptin iyiside kötüsüde olabiliyo bazen kaynak aldığımız hosting yüzünden etkilenebiliyor vs kötü seyler olabiliyor. Örnek vermek gerekirse popüler googlepages ile js dosyalarımızı barındırabiliyorduk, artık barındıramayacağız çünkü kapatılıyor veya kapatıldı.

Peki ne yapmamız gerekiyo bedava ftp alanlara müracaat edelim yoksa ucuzundan buradan en ucuzundan web alanımı almak gerekir. Bence bunları yapmanıza gerek yok alttaki kodlar ile hicbir yere kaynaklık yapmadan kendi blogger hesabınızda yani kodlarınız içinde bunları yapabilirsiniz.

Kaynaklık yaptığımız javascriptleri bloggerımızda böyle barındıryoduk;


<br /><script type="text/javascript" src="SCRIPT_URL"><br  />

Bunun yerine bu .js uzantılı urldeki dosyayı açıp içindekilerinin tamamını kopyalayıp


<br /><script type="text/javascript"><br />//<![CDATA[<br  />Java script içeriğini buraya yapıştır<br  />//]]><br /></script><br />

görüldüğü şekilde uygularsanız kimseye minnet etmeden javascriptlerinizi çalıştırabilirsiniz. Biraz kodlamada karışıklık olur ama sağdan soldan kaynaklık yerine kendi sitemizde barındırmamız daha mantıklı gelir.

One Reply to “Blogger javascript kullanımı”

  1. olmuyor. gadget ekle kısmında hazır olanlar ve url ile eklenen bir kısım var

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.