Windows Steadystate


İnternet kafelerde, okulların bilgisayar laboratuvarlarında, kütüphanelerde yada evde tek bilgisayar üzerinde birçok hesap kullanılıyorsa bu program oldukça işinize yarayacaktır. Bu kısıtlama işlemlerini Windows bileşenlerinden Grup İlkelerini kullanarakta yapabilirsiniz. Ancak yapmış olduğunuz kısıtlamalar o bilgisayar üzerinde bulunan tüm kullanıcılara (yönetici hesabı da dâhil ) etki eder. Windows SteadyState ile böyle bir probleminiz kalmıyor. İstediğiniz kullanıcıya programın imkân tanıdığı kısıtlamaları getirebiliyorsunuz.

Set Computer Restrictions (Bilgisayar kısıtlamaları): Bu kısımda eşitli güvenlik ayarlarına ilişkin seçenekler yer almaktadır.

Schedule Software Updates (Otomatik güncelleme ayarları): Bu bölümden güncellemelerin hangi zaman aralıklarında yapılacağını ayarlayabilirsiniz.

Protect the Hard Disk (Sabit sürücüleri koruma özellikleri): Bu bölümde diskinizi koruma altına alarak üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmasını engelleyebilirsiniz. Deepfreeze adlı programın yaptığı işleme benzer bir işlem yapmaktadır. Bu seçeneği kullanabilmeniz için 4GB boş alan gerekmektedir.

General Settings (Kullanıcı hesabına ait genel ayarlar): Kullanıcıya ait oturum süresi, şifre değişimi ve hesabı kilitleme gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Windows Restrictions (İşletim sistemine ait çeşitli kısıtlamalar. Başlat menüsü vb.): Başlat Menüsü ile ilgili çeşitli kısıtlamalar, sürücüleri gizleme ve kullanılmasını istemediğiniz sistem bileşenlerini gizleme seçenekleri bu bölüm altında mevcut.

Feature Restrictions (İnternet Explorer ve Microsoft Office ile ilgili kısıtlamalar.): İnternet Explorer üzerinde bulunan çeşitli menülerin kullanımını sınırlayabilirsiniz. Bunun yanında internet çıkışını kapatabilir yada sadece istediğiniz internet sitelerine izin verebilirsiniz. Ayrıca Microsoft Office ile ilgili birkaç ayarda bu bölümde mevcuttur.

Block Programs (Kullanımı yasaklanan programlar.): İşletim sistemi üzerinde kurulu bulunan ve kullanıcının çalıştırmasını istemediğiniz programları bu bölümden engelleyebiliyorsunuz.

SteadyState 2.0′yi buradan indirebilirsiniz. Xp için
SteadyState 2.5 Betayı buradan indirebilirsiniz. XP ve Vista için

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.