6 adımda hafızanızı güçlü tutun

Yaşlandıkça sadece fiziksel özelliklerimiz; vucudumuz, kaslarımız, yüzdeki kırışıklıklar vs. değişir veya zayıflar. Malesef hafızamızda günler, yıllar geçtikçe zayıflıyor.

Teknolojinin gelişmesiylede insanlar rahatlığa dikkatsizliğe daha çok alışmakta. Örneğin 2010 model Volvo XC60 otomobilinin yeni özelliği, aracın ön camındaki göz yardımı sayesinde trafikte öndeki araca çarpmamak için otomatik fren yaparak kendiğinden durmakta. Sürücü bunu farketmese bile. Evet teknolojinin gelişmesi ile daha rahat ve güvenli yaşam sağlanıyor ama eski araçlara göre yeni araçlar daha az dikkat istiyor. Dikkatimizi azaldıkça otomatikmen hafızamızda azalıyor.

Bu hafızamızı güçlü tutmak için egzersiz yapmak şart. Peki nasıl bi egzersiz derseniz alttaki 6 adım ile hafızanızı güçlü tutabilirsiniz.

1- Öncelikle her zaman egzersiz yapın. Ee ne demişler sağlam kafa sağlam vucutta bulunur.

2- Herzaman öğrenmeye devam edin. Düzenli olarak okumak, bulmaca çözmek ve yeni hobiler edinmek zihnimizi, hafızamızı güçlü tutar.

3- Sigara ve alkol kullanmayın! Yapılan araştırmalarda tiryakilerin, tanıdığı kişilerin isimlerini daha hızlı unuttuğunu gösteriyor.

4- Sağlıklı beslenin. Yeterli düzeyde vitamin ve minarelleri almaya çalışın.

5- Yeterli uyuyun. Günlük 8 saatlik uyku beynin iyi dinlenmesine sebep olur.

6- Ve son olarak sosyal ilişkilerinizi iyi tutun. Sosyal derken facebook ile sıkı sıkıya olun demiyoruz. Arkadaşlarınız ve çevrenizle bire bir vakit geçirin. Özellikle yaşlılar için bu çok iyi gelmektedir.

“6 adımda hafızanızı güçlü tutun” üzerine bir yorum

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.