3g ve getirdiği yenilikler

3G, Türkiye’ye getirdiği yenilikler sayesinde, uzun bir süredir cep telefonu ve internet kullanıcılarının gündeminde ilk sırada yer almaktadır.

Hürriyetkıyasla.com’un yaptığı araştırmaya göre; Türkiye’nin yeni tanıştığı ve uyum sağlamaya çalıştığı bu teknoloji, verimli şekilde kullanıldığında kullanıcıya çok büyük imkanlar sunabilmektedir. Peki acaba daha etkin ve faydalı bir 3G hizmeti alabilmek için nelere dikkat etmeli, önceliklerimiz neler olmalı ve şu anda faydalanabileceğimiz kampanyalar nelerdir ?
3. Nesil GSM teknolojisi olarak da adlandırılabilecek olan 3G, GPRS – EDGE uygulamalarını da içine alan, 2G ve 2.5G uygulamalarının devamı niteliğinde olan bir teknolojidir. 3G, veri aktarım hızını sabit konumda,
2 – 14,4 mbps aralığına çıkararak, GPRS/ EDGE (236 kbps) ile kıyasladığımızda internet ve cep telefonu kullanıcılarına büyük oranda hız ve kolaylık sunmuştur.
3G teknolojisi, sadece cep telefonu pazarını değil, bilgisayar pazarını da büyük oranda etkilemiş, firmalar yeni çıkardığı ürünlere 3G opsiyonu eklemiştir. Eğlence, online ve offline medya, sağlık, bankacılık ve güvenlik sistemleri kendini yeniden konumlandırmaya başlamıştır. Cep telefonumuzla bir taraftan TV seyrederken, arkadaşlarımızla MSN ile konuşabilecek, Mp3 indirilirken diğer taraftan arkadaşlarımızla görüntülü konuşma yapılabileceksiniz.
3G teknolojisi, şu an kullanılan mobil iletişim alt yapısını kullanmamaktadır. Bu nedenle 3G altyapısı için operatörlerin büyük yatırımlar yapması gerekmektedir. Buradan çıkarılacak sonuç, balkonunuzdan keyifle internete girerken, odanıza geçtiğinizde internetinizin 1 metrelik mesafede bir anda çok yavaşlama ihtimalini bir süre daha göze almanız gerekmektedir. Beklenmedik bir sürprizle karşılaşmamak için, önceden 3G uyumlu cep telefonunuzla ya da ödünç alacağınız bir modemle 3G bağlantısını kontrol etmekte fayda vardır.
Tüketicinin karar vermesini zorlaştıran birbirinden farklı kampanya ve paket çeşitleri içerisinde tüketicinin en büyük odak noktası fiyat ve kullanım hızı olmaktadır. Operatörler sözleşmeli ve sözleşmesiz, kontörlü ve faturalı hat seçenekleriyle, 3G hizmetini müşterilerine sunabilmektedir. Bununla birlikte, kullanım kotası, kapsama alanı ve sözleşme süresi diğer kullanıcı kararını etkileyen faktörler olmaktadır.
Türkiye’nin en büyük tüketici finansman portalı Hürriyetkıyasla.com’da yer alan bilgilere göre, Avea modemlerinin hızının 3,6 mbps, Turkcell’in modemlerinin 7,2 mbps ve 21 mpbs, Vodafone modemlerinin 3,6 ve 7,2 mbps olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte operatörler arasında şu anda kotasız kullanım bulunmamaktadır ve yoğun dosya aktarımı yapıyorsanız 3G şu an için size uygun bir internet bağlantısı olmayabilir.
Uygun operatörün seçilmesi ve sözleşme nedeniyle daha sonrasında zarar görülmemesi büyük önem taşımakta ve bu tür sorunlarla bir çok kullanıcı operatörlerin kapısını çalmaktadır.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.