Xp’de kablosuz yerel ağ kurmak

Ömrünün yavaş yavaş sonuna gelinse de Xp kullanıcı sayısı Windows 7 ve Vista’ya göre açık ara farkla rağbet görmekte. Bu kullanıcı sayısına referans alarak bu yazının hala geçerli olacağı için yazmak istedim. Lafı fazla uzatmadan, kablosuz modemin olmadığı ortamda 3-5 bilgisayarı(kablosuz ağa bağlanabilecek şekilde) bağlamak yani ağ kurmak için Xp’deki kablosuz yerel kablosuz bağlantısını kullanabilirsiniz.

Bunun için pilot bir bilgisayar seçip resimli anlatımla uygulamaya çalışalım.

Resim 1 deki gibi kablosuz ağ bağlantıları görüntüleyin. Yuvarlak içine alınan tercih edilen ağların sırasını değiştir‘e tıklayın.

Resim 2 deki gibi numaralandırılmış sıra ile işlemlere devam edin. İlk olarak Gelişmiş‘e tıklayıp Sadece bilgisayardan bilgisayara ağlar‘ı seçip kapatın.(bu işlem sadece pilot bilgisayar yani ağı kurduğunuz bilgisayar için geçerli ağa bağlanan diğer bilgisayar bunları yapmasına gerek yok.)

Sırasıyla 2. adımda yeni bir kablosuz ağ ekleyin. Resim 3 teki gibi kablosuz ağ özelliklerini yapılandırın.

gibi işlemleri yaptıysanız kablosuz yerel ağınız kurulmuştur. Bundan sonra yapmanız gereken(resimdeki gibi) diğer bilgisayarlarla birlikte normal kablosuz ağa bağlanır gibi yerel ağınıza bağlanmak.

Aslında bu işlemler ile bir nevi pilot bilgisayarı kablosuz modem görevini yaptırmış oluyoruz. Bu kurulan ağ ile birlikte multiplayer oyun oynayabilir, dosya veya yazıcı paylaşımı yapabilirsiniz.

2 Replies to “Xp’de kablosuz yerel ağ kurmak”

  1. merhabalar… aynı şekilde bu ayarlar yapıldı fakat bağlantı olmuyo… ana bilgisayar değil benimki ikincisi ilgili ağa tıklayıp bağlan diyorum şifre vs istemeden bağlantı olmadı diyo kablo bağlı dil diyo oysa bütün kablolar takıldı cd yüklendi … önceden sorun yoktu format attım şimdi sorun oldu bağlanamıyorum yardım lütfen nelere dikkat etmeliyim…

    1. Bu anlatılan kablosuz ağ kurmak, kablo ile ilgisi yok resimler ile gayet açıklayıcı olduğunu umuyorum.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.