Xp ye L2 ön belleği tanıtma

Windows 7 çıktı ne Xp sinden bahsediyosunuz, nerelerdesiniz, uyuyomusunuz derseniz alın size Windows 7 haberimiz hayır tabiki uyumuyoruz. Malum Xp’den vazgeçemiyoruz %60 ımız hala Xp’de seviyoruz napalım. Xp kullanıpta çift çekirdekli bilgisayara sahip olan bir çok kişi vardır. Peki çift çekirdekli işlemcinizin L2 ön belleğini yani 2. çekirdeğin ön belleğini Xp’ye tanıttınızmı? Xp eski anlamaz böle işlerden fazla, L2 cache ön bellek falan çünkü onun zamanıda yoktu böyle şeyler. Emrah gibi benim hiç 2. çekirdeğim olmadı abi gibi… Hikayeyi geçip sadede gelelim, ama ama bu anlatılanları kafanız almıyorsa kesinlikle yapmayın deriz sonra mesuliyet kabul etmeyiz. Ben bilgisayardan anlarım derseniz buyrun anlatılanlara devam edelim.

Çift çekirdekli bilgisayarımızın Xp işletim sisteminde tam performansta çalışması için L2 ön belleği tanıtmamız gerekir. Bunun için ilk olarak CPU-Z 1.49 programını indirin. (google dan aratın bulun ücretsiz indirin). Sonra çalıştırın bakın bilgisayarınız asıl performası neymiş size söylesin. Sağdaki resimdeki gibi gösterir, ikinci sekmesine Caches‘e tıklayın. Oradaki L2 cache değerinizi aklınızda tutun veya açık kalsın cpu-z programı. Sonra adım adım Başlat – çalıştır – regedit yazıp enter basın – HKEL_LOCAL_MACHİNE – SYSTEM – CurrentControlSet – Sesion Manager – Memory Management – adımlarını takip ederek SecondLevelDataCache çift tıklayın açın. Alttaki resimdeki yere gelceksiniz. Değer verisini cpu-z ‘deki verilen işlemcinizin L2 değerine göre;

256KB=100
512KB=200
1024KB=400
2048KB=800
3072KB=1200
….

hangi değerdeyse örnek 1024 KB ise Değer verisini 400 olarak değiştirin ve tamam deyin. Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sonra işlem tamamlanmış olacak.

Bu L2 tanıtma sadece Xp için geçerli olup herhangi bir olası sorunda digitaldunyam.net sorumlu olamaz ve değildir.

One Reply to “Xp ye L2 ön belleği tanıtma”

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.