Windows 7 ev ağı içinde dosya paylaşımı

Windows 7 ile birlikte gelen yeni güvenlik özellikleri nedeniyle ev veya küçük ofislerde kurulan ev ağında dosya paylaşımı Windows’un daha önceki XP sürümünden biraz farklı yapılıyor. Güvenlik nedeni ile aynı ağ içerisinde yalnızca ortak dosyaların ulaşılabildği ağda başka bir klasörü veya diski paylaşıma, ulaşıma açmak için aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

Örnek senaryomuz ev içinde modem aracılığı ile ağda olan 2 bilgisayar olsun. Öncelikle yapacağımız iş ikisini de aynı ağ konumuna ayarlayalım. (Ev grubuna katılma hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın )

ev-agi-kurulumu

Ev grubuna katıldıktan sonra gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir seçeneğine tıkladıktan sonra gelen ekranı alttaki resimdeki gibi düzenleyin.

ev-ag-ayarlari

Bunları yaptıktan sonra sıra geldi paylaşımı yapmak istediğimiz dosyayı paylaştırmaya. Kullanıcıların en çok sıkıntı çektiği nokta burası. Paylaşılan bir klasörü veya diski diğer bilgisayarda açmaya çalıştığımızda Erişim izniniz yok. Ağ yöneticisine başvurun mesajı ile karşılaşmışsınızdır.

Bunu ortadan kaldırmak için paylaşım yaptığınız klasör veya diske(ben direk diski paylaştırdım) özellikler(sağ tuş tıklayıp en altta bulunan özellikler) seçeneğinden Güvenlik sekmesine tıklayın.

windows-7-dosya-paylasimi

Resimdeki gibi gelen pencereden Düzenle seçeneğine tıklayın. Ardından Ekle butonuna tıklayıp Seçenek nesne adları girin kısmına Everyone grup ismini girip ekleyin.

klasor-guvenlik-onlemi

Uygula ve tamam dedikten sonra artık dosyalarınız ağ içindeki diğer bilgisayarlar tarafından ulaşılabilir olacak. Burada uygulamadan önce okuma yazma gibi ayarları da checked ile düzenleyebilirsiniz.

“Windows 7 ev ağı içinde dosya paylaşımı” için 3 yorum

  1. kayç gündür uğraşıyordum denemediğim yöntem kalmadı “güvenlik>izinler” sayesinde hallettim çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.