Turhost teknik desteğe teşekkürler

Yazıya başlamadan önce yaklaşık 2,5 yıllık Turhost.com dan aldığım hosting hizmetinden memnun olduğumu belirtmek istiyorum. Verilen sunucu hizmeti piyasadaki diğer firmalara göre kat kat iyi keşke verdiği teknik servis hizmeti hakkında da bu şekilde konuşabilseydim. Evet ufak tefek aksaklıklar yüzünden bu şekilde tepki vermemiz hoş bir şey değil ama belki bu yazıdan dolayı, günlerdir süren sorunumuzun çözüleceğine inandığımız için paylaşmak istedik.

turhost-suncu-degistirmek

Firma(turhost.com) kendi içinde sunucu değişikliğinden dolayı mevcut bayi paketimiz ve beraberinde bulunan web siteleri normal koşullarda müşteriye(bize) hissettirmeden taşınması gerekir, böylece oldu. Yalnızca bayi paketindeki sitelerin yeni sunucuya erişmesi için kayıtlı olduğu eski sunucu dns adresleri değiştirilerek yeni sunucu dns adreslerine yönlendirilmesini domainler farklı firmalarda kayıtlı olduğu için dns kayıt güncelleştirmesini yaptık.

Normal koşullarda sunucular arası web sitesi taşıdığımız senaryo düşünelim. Eski sunucudan bir şekilde yeni sunucuya sitenin database ile birlikte tüm dosyaları aktarılır. Eski sunucuda dosyalar kalır. Aktarım işleminden sonra domain yeni sunucu dns adreslerine yönlendirilir. Yeni sunucuda website-database bağlantıları yapılır ve yönlenmesi beklenir. Dünyanın her hangi bir yerinden sitenizi ziyaret eden kullanıcı ya eski sunucunuzdaki dosyalara yani sitenize, yada bulunduğu lokasyonda dns güncellemeniz geçerli olduysa yeni sunucuza yani sitenizi yeni taşıdığınız sunucuya ulaşır. Eski, yeni her iki sunucudan da dosyalarınızı silmediğiniz için ziyaretçi bir şekilde sitenize ulaşır. Haliyle ziyaretçi kaybı yaşanmaz.

Asıl içinde bulunduğumuz durum, toplu değişim(bayi paketi) ve teknik olarak Sunucu-Hosting-Dns hakkında detaylı bilgiye sahip olmadığımız için, sürecin anlattığımız senaryodaki gibi yapılması gerekirdi diye düşünüyoruz. Ancak bu şekilde olmadı, yaklaşık 10 gündür bayi paketindeki sitelerimiz sebeplerden dolayı %100 bir şekilde erişim sağlanamıyor. Dolayısıyla trafiğimiz hissedilir derece(yarı yarıya) düştü. Bu süre içinde neredeyse her gün Turhost teknik destek ekibinle yazışıyoruz.

Firma içinde yapılan transferin, aldığı bu hosting hizmetine ücret ödeyen müşteriyi bu şekilde mağdur etmesi anlamsız…

Umarım mesajımız gereken yerlere ulaşmıştır.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.