Troya Müzesi Mimari Proje Yarışması

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Troya’nın arkeolojik ve mitolojik yapısını yansıtan bir müze yapılmasına karar verilmesinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan Troya Müzesi Mimari Proje Yarışması sonuçlandı. Yarışmanın birincisi; Ömer Selçuk Baz ve Okan Bal tarafından tasarlanan proje oldu.

mimarlık dergisi

Türkiye’deki mimari yarışmalar sonucunda ödül kazanan projelerin çok azının uygulandığı bu dönemde yapının inşa edilip edilmeyeceği merakla bekleniyor. Jürinin inşa edilebilir bir yapı seçmek için çaba gösterdiğini belirttiği yarışmanın, bu açıdan bir kırılma noktası oluşturması umuluyor.

Troya Müzesi Mimari Proje Yarışması’na 130’dan fazla proje katıldı. Jüri tarafından seçilen projelerin çoğu, genç mimar ekiplerin ellerinden çıkma. Yapının inşa edilmesi, yalnızca Troya’ya bir müze kazandırılması anlamına gelmiyor, bu aynı zamanda genç mimarları yarışmalara katılma konusunda cesaretlendirecek bir adım.

Yarışmayı geniş bir dosya konusu olarak işleyen XXI Mimarlık Tasarım ve Mekan Dergisi‘ni dilerseniz online olarak da okuyabilirsiniz.

Ödül Kazanan Projeler ve mimarları;

  1. Ömer Selçuk Baz, Okan Bal
  2. Ercan Ağırbaş, Henning Dehn, Frank Eittorf, Volker Katthagen, Ayşe Korkmaz, Hubertus Schafer, Mete Sözer, Eckehard Wienstroer
  3. Kutlu İnanç Bal, Hakan Evkaya, Cengiz Gündemir

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.