Reseller hosting için Name Server yapılandırma

Bazı hosting sağlayıcıları default değerde kendi DNS adresleri bulunmaktadır. Buda bayi paket olduğu dışarıdan fark edilmez, bayi hosting ile satış yapmak istediğinizi düşündüğümüzde müşterileriniz sizinde başka bir yerden hizmet aldığını fark edebilir(gerçi biraz kurcaladığın da datacenter’ı bile öğrenebilir). Varsa bayi hostinginiz ve bu hostingde kendi domainninizin Name Server’larını kullanmak isterseniz bu makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; digitaldunyam.net reseller hosting için ana domainimiz olsun. abc.com ise müşteri domaini olsun. abc.com sahibi bizden hosting hizmeti almak istediğinde DNS sunucularını bizim belirlediğimiz(genel kullanım şu şekilde ns1.digitaldunyam.net, ns2.digitaldunyam.net) Name Server’lara yönlendirerek hosting hizmetini sağlamış, kurduğumuz Nameservers sistemi üzerinden hosting hizmeti vermiş oluyoruz.

Natro.com’dan aldığımız örnek ana domaini Cpanel olan reseller hosting için Nameservers yapılandırması;

  • İlk yapacağımız işlem müşteri panelinden NS Registration Name Server’ları oluşturalım. (Buradaki IP adresi hostingimizin IP adresi) standart kullanılan isimleri yazalım, ns1.digitaldunyam.net, ns2.digitaldunyam.net şeklinde(siz istediğiniz ismi yazabilirsiniz, asd1.digitaldunyam.net gibi).

  • Sonra DNS sunucu değiştirme menüsünden girerek oluşturduğumuz Name Server’ları girin(ns1.digitaldunyam.net, ns2.digitaldunyam.net gibi).
  • Son olarak bayi hostingimizin WHM paneline girip Basic cPanel & WHM Setup sekmesinden girerek oluşturduğunuz Name Server’ları resimdeki gibi girin ve kaydedin.

İşlem bu kadar, daha önce ana domaininizi default DNS(hosting firmanızın vermiş olduğu DNS’ler) yönlendirmediyseniz birkaç saat beklemeniz gerekir, default DNS değiştirdiyseniz kesintisiz kendi Name Server’ları kullanabilirsiniz.

2 Replies to “Reseller hosting için Name Server yapılandırma”

  1. kardeşim Allah ne muradın varsa versin gercekten cok cok sagolasın sen olmasan ne yapardım bilmiyorum cok teşekkürler 🙂

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.