Oracle Sun Microsystems i satın alıyor

Uzun zamandır dünya gündeminde olan Oracle-Sun birleşmesinde son dakiklar oynanıyor. Avrupa komisyonu tarafından incelenen onay verilen dev birleşme için oracle hazırlıklara başladı.
Nedir bu Oracle, Sun merak edenlere kısa bir açıklama yapalım. Oracle Microsoft’tan sonra gelen dünyanın 2. büyük yazılım firmasıdır. Veritabanı, Uygulama Geliştirme Araçları, Uygulama Sunucusu ve de İş Uygulamaları alanında çözümler üretmektedir. Gelecekte dünyanın en iyi ve en çok kullanılan veritabanı geliştiricisidir. Sun Microsystems ise bilgisayar parçaları, yazılım ve bilgi teknolojileri de dahil olmak üzere birçok alanda üretim ve satış yapan Amerikan firmasıdır. Sun’ı javadan hatırlayabilirsiniz. Tekelleşme oluyor diye Oracle-Sun birleşmesine izin verilmeyen anlaşma artık mutlu sona geliyor. 7.4 milyar dolar karşılığında 27 Ocak 2010 tarihinde müşteriler, ortaklar ve basın mensuplarının katılacağı toplantıda Oracle Sun’ı satın alacak.
2008’de Mysql satın alan Sun büyük balık küçük balığı yer misali Oracle’da Sun satın alıyor. Böylece Mysql’de Oracle’ın oluyor.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.