Google Goggles ile resimleri konuştur

Avrupa da gezidesiniz, müze gibi yerleri ziyaret ettiniz ve karşınıza yabancı olduğunuz dilde; ingilizce, fransızca gibi bir metin karşınıza çıktı. Yanınızda tercümesi iyi biri bulabilirseniz şanslısınız, peki ya bulamazsanız! Korkmayın google artık resimleri bile konuşturabiliyor.
Google goggles’ın, google’ın çeviri hizmeti ile resimleri tanıma teknolojilerinin entegre edildiği, uygulaması çıktı. Bu sayede android‘li cihazlar için geliştirilmiş google goggles ile resimlerin üzerinde bulunan metinleri farklı dillere çevirebilceksiniz. Ancak şimdilik cevirisi sadece Almanca ve İngilizce.
Google goggles bununla da kalmıyor. Bu uygulama sayesinde android’li cep telefonunuz ile çektiğiniz resim hakkında internet bağlantısı ile anında bilgi alabilirsiniz. Veya gördüğünüz bir kitabın kapağının resmini çekerek internet üzerinden aratıp nerede satıldığını öğrenebilirsiniz. Biraz daha fazla özelliğinden bahsedersek adres yazılı bir defterin resmini çektiğinizde onu yerli yerince koyarak telefon, e-mail, web adresi gibi şeklinde ayırarak telefonunuza kayıt edebiliryorunuz. Durun daha bitmedi gördüğünüz sanat eseri bir resmin fotoğrafını çekerek hemen internetten aratıp hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Biraz daha söz etmek gerekirse gördüğünüz bir logonun resmini çekerek onun hangi markaya ait olduğunu geliştirilmekte olan Google Goggles sayesinde öğrenebiliyorsunuz.
Bunun gibi resimleri google artık konuşturabiliyor. İşimize yarıyacaktır, yaramasa google böyle bir uygulama yaparmı? Böyle buluşlar biraz iyi biraz kötü; iyi tarafının örneği çok, mesela bir insanın fotoğrafını internette gördüğümüzde aslında kime ait olduğunu bulabiliriz vs vs şeyler. Kötü tarafı google insanları artık iyice tembelleştir yoluna sokması. Google Goggles hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

“Google Goggles ile resimleri konuştur” üzerine bir yorum

  1. Geri izleme: Adsense geçersiz tıklamalara önlem | Digital Dünyam

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.