Facebook serüveni

Bundan tam 6 yıl önce üniversitenin bir köşesinde başlamıştı, geleceğin çılgınlığı. The facebook olarak okul içinde dolaşıyordu. İlk okul arkadaşını bul sloganı ile ülkemize giriş yaptı. Facebook daveti ile uyanarak, mail listelerimiz dolup taştı. Ve dee 500 milyon kullanıcısından biri olduk…

Arkadaşlık sitesi olarak bilinen, aslında arkadaşlıktan öte hayatın, web’in bir parçası olarak aramıza giren facebook. 6 yılda bir öğrenci projesi bugünkü durumunu webrazzi’nin hazırlamış olduğu görsel ile facebook serüvenine gidelim;

Sene 2004-2005 yılları facebook’un doğuşu, imeklemesi ve koşmadan önce yürüyüşü diyebiliriz. Aktif kullanıcısı oldu, thefaceook.com adresinden facebook.com adresine geçildi.


2006
yılında Microsoft ile ortaklık sağladı, dünya genelinde aktif 12 milyon kullanıcı sayısını geçti.

2007 de aktif kullanıcı sayısı 20 milyonu geçti. Microsoft yüze 1,6 lık hissesine karşılık 240 milyon dolar vererek hisse ortaklığı sağlandı.

-Facebook üzerinde ayda toplam 500 milyar dakika geçirilmekte. Buna karşılık 1 ay içinde geçirilen zaman yaklaşık 13 bin insan ömrüne denk.

2008 yılında görünürde yenilik gözükmesede aktif kullanıcı sayısı 100 milyonu geçti. Connect bağlantısı ile sadece arkadaşlık sitesi olmadığını göstererek diğer web siteleri ile sarmaş dolaş oldu.

2009 facebook yılı diyebiliriz. Kullanıcı sayısı adeta kat kat arttı. Sosyal, gerçek zamanlı haberleşme ve paylaşım sitesi olan friendfeed’i satın aldı. Like yani beğen denilen özellik çıktı. Not: Yazının en altında mevcut, yazıyı beğendiyseniz kullanabilirsiniz.

2010 yılında facebook markalar arasında artık bir trend oldu. Kullanıcı sayısı aldı başını gitti. Tahimi kazancı 1 milyar dolara ulaştı.

Ve serüven hala devam etmekte. Facebook’a özel film yakında sinemalarda. İsmail Yk’nın ilham kaynağı, olmazsa olmazımız… Görselin bütün ve daha iyisini Webrazzi nin 6 Yılda Facebook adlı yazsında bulabilirsiniz.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.