Dik durmak için ne yapmalı

Günümüzde bir çok sebeplerden dolayı dik duramıyoruz. Fakat bunların hiç birinden haberimiz bile yok ama ileride bunların çok büyük sorunlara yol açacağını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Dik durmak için yapılması gereken bir çok hareket var fakat bunların hepsini uygulamak çok sağlıklı olmayacaktır. Doktorlarınızın nezaketinde fizik tedavi programlarınızı alarak uygulamaya başlayabilirsiniz.

dik-durmak-icin-yapilmasi-gerekenler

Dik durmak için yapılması gerekenleri ve Dik yürüme egzersizlerini sırasıyla aşağıda açıklayacağım.

1-) Ayakta Yapmanız Gereken Egzersizler: Bir duvar karşısına geçerek her iki kolunuzu da yukarıya kaldırabildiğiniz kadar yukarıya kaldırın. Bu esnada karnınızı içeri çekip belini ne çok fazla dışarıda nede çok fazla içeriye tam düz bir şekilde yapmaya çalışın emin olmak için yanınızda birinin olması daha sağlıklı olacaktır. Ve bu esnada tek sağ kolunuzu yukarı kaldırın diğer sol kolunuzu ise tam tersi bir şekilde aşağıya doğru uzatıp dengelemeye çalışın. Daha sonra diğer kolunuzu yukarı, aşağı olarak yer değiştiriniz.
Sırtınızı bir duvara yaslayıp ayaklarınızı ise ortalama ’30’ cm kadar duvardan uzak tutmaya çalışın. Bu sırada dizlerinizi ayakta durabileceğiniz şekilde bükünüz bu esnada başınız, omuz ve sırtınız duvara yapışık bir şekilde tutunuz. Ve kendinizi ’30’ cm aşağıya ’30’ cm yukarıya kaydırınız.

2-) Otururken Yapmanız Gereken Egzersizler: Bilgisayar başına geçtiğiniz zamanlarda bilgisayarın
monitörünü göz seviyesine denk getirin ve oturduğunuz zaman arkanızda yaslanacak bir şeyin olduğunu varsayarak kalçanızın tamamen koltuğun en dibine dayanacağı şekilde omuzların ise tamamen sandalyenin arkalığına eşit gelecek şekilde durması gerekmektedir.

Dik yürümek için yapılması gerekenler: Başınızın sürekli omuzlarınız ile aynı hizada olmasına dikkat edin. Omzunuzu ve kürek kemiğinizi çok az bir şekilde aşağı ve arkaya tutun bu sayede göğsünüzün öne geldiğiniz fark edeceksiniz. Ve bunları sürekli yapmaya devam edin bir sefer yaparak dik yürüyemeyeceğinizi ne yazık ki bilmeniz gerekir. Kendinize güvenin ve istikrarlı bir şekilde Dik durmak, dik yürümek için elinizden gelenin fazlasını yapın. İlerde çok büyük sıkıntılar yaşamaktan genç yaşta kurtulun.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.