Akıllı olup para kazanmak

Yazıya başlamadan önce buradaki linkler ortaklık, interent üzerinden para kazanmak, tıklayan kazanıyor gibi şeyler değil; ufak bir soru hikaye tarzı yazı.

Bir şirket sordukları soruya karşılık en uygun cevabı veren kişiyi işe almış. Ama soruda yanlış veya doğru cevap diye bir şey yok, sadece işe başvuranın vereceği cevap önemli imiş.

Karanlık yağmurlu bir gecede; yağmur yağıyor, gök gürüldüyor ve siz sabaha karşı 02:00 sularında yanlız, iki kişilik arabanız ile yolda ilerliyorsunuz. Biraz ilerde otobüs durağında 3 kişi bekliyor. Biri sizi önceden geçirdiğiniz kalp krizinden kurtarmış doktor. İkinci kişi neredeyse ölecek olan çok yaşlı ve hasta biri. Üçüncüsü ise, hayatınızın rüyası her zaman tanışmak istediğiniz kişi. Hava gittikçe kötüleşiyor ve arabanızda sadece bir kişiye yer var.

Bu hikaye ile şirketin sorduğu soru şöyle; Böyle bir durumda napardınız? Sizde alttaki yazıyı okumadan düşünün…

Soruya şöyle cevap verilmiş.
A- Hasta adamı en yakın hastaneye götürürdüm.
B- Doktor daha önce hayatımı kurtardığına göre onu alırdım.
C- Manen düşünürsem tabii ki hasta adamı alırdım fakat kendi geleceğim ve hayatım için her zaman tanışmak istediğim kişiyi alırdım.

diye cevaplar gelmiş. Bu cevaplar doğruluğu veya yanlışlığı üzerine bir sonuç beklenmiyor. Bu görüşmede cevapların %90’ı yaşlı adamı alırdım olmuş. Ancak şirket sadece bir kişiyi işe almış o kişininde verdiği cevap şöyleymiş; Arabadan inip anahtarı doktora veririm, böylece doktor hasta, yaşlı adamı hastaneye götürür iyileştirir, ben de hayatımın insanı ile otobüs durağında baş başa kalıp onu tanıma fırsatı bulurdum, demiş. Ve bu kişi hemen işe alınmış.

Burada ki amaç en akıllı cevabı vererek para veya değer kazanmanın nasıl yapılacağını bilmek. Daha farklı düşünceler de olabilir mesela mesela sizin vereceğiniz yorumlar gibi.. Yorumlarınızı bekliyoruz

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.