4. Murad ‘ın Bağdat seferi

Eğitim ile merhaba tekrar. Bu yazıda 4. Murad ve yaptığı bağdat seferinden yazamaya çalışacağım. Yazmaya çalışacağım derken alıntı yaptımı söylemek istiyorum. Öncelikle 4. Murad 17. Osmanlı padişahıdır. 1623 ile 1640 yılları arasında hüküm sürmüş İstanbul’da, sultan I. Ahmet’in ve asıl ismi Anastasya olan Yunan asıllı Kösem Sultan’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Bazı saray entrikaları ve komploları neticesinde deli amcası I. Mustafa’nın yerine, daha 11 yaşındayken tahta geçmiş.

IV. Murad Bağdat Seferi

4. Murad ‘ın Revan seferinin ardından ordunun doğudan ayrılmasını fırsat bilen Safeviler sınırı geçerek Revan’a saldırdı ve Nisan 1636′ da işgal etmişler. Sadramzanlığa yeni getirilmiş Bayram Paşa’ya verdiği emirle orduyu doğu seferine hazırlamasını isteyen 4. Murad böylece Bağdat Sefer’ ine çıkmıştır. Ordu tam olarak 197 gün sonra Bağdat’a gitmiş. Şehir yaklaşık 35.000 kişilik Safevi ordusu tarafından korunmaktaymış ve Safevi Şahı Kasr-ı Şirin yakınlarında atlı birliklerini beklemekteymiş. Genel olarak savunma halinde bulunan Safevi ordusu 4. Murad’ın her türlü hareket ve tacizine rağmen kaleden çıkmayarak zayıf bir şekilde karşılık veriyordu. Savaş meydanına ordusunu çıkarmayarak Şah, Osmanlı ordusunun tekrar geri döneceğinden korkuyordu.

4. Murad’ın kaleyi çöl tarafından kuşatması Safevi devleti savunmasını şarşırtarak zayıf düşürdü. Sefer için dökülen özel toplarla 40 gün boyunca kale kuşatması sürmüş. 40. günün sonunda, sabahında 4. Murad’ın verdiği genel taarruz emri ile Bağdat ele geçirilmiş.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.