Winrar ile kurulum dosyası hazırlamak

Yazdığınız bir programı dağıtmak için kurulum(install) dosyası hazırlamanız gerekir. Malumunuz benzer programların neredeyse hepsi ücretli. Bu durumdan ekonomik daha doğrusu ücretsiz bir şekilde kurtulmak için bilgisayarımızın demir baş programı olan winrar programı bu ihtiyacımızı karşılayacaktır.

Winrar ile setup dosyası nasıl hazırlanır, detaylı resimli anlatımı ile başbaşa bırakıyorum. Başlamadan önce, anlatımda kurulum oluşturulacak digitaldunyam.exe dosyasını C:\ dizini içine ProgramKlasoru adında C:\ProgramKlasoru şekildende oluşturarak oluşturduğum klasör içerisine ekledim.

Kurulum yapacağımız dosayaya sağ tuş tıklayıp arşiv ekle dedikten sonra gelen ekranda SFX arşivi oluştur  seçeneğini checked layın. Ardından üst taraftaki sekmeden Gelişmiş sekmesini seçip devam edin.

winrar-setup-hazirla-1

Burada bulunan SFX seçenekleri… (ilk ekranda checked yapmasaydık bu buton pasif olarak gelecekti) butonuna tıklayıp kurulum dosyasını oluşturmak için gerekli adımlarını olduğu kısıma geçin.

winrar-setup-hazirla-2

Burada, başlamadan önce C:\ dizininde oluşturulan ProgramKlasoru klasörünün yolunu veriyoruz. Program kuruludğunda ana .exe dosyası bu klasör içinde oluşturulacak.

winrar-setup-hazirla-3

Kurulum penceresi görselliği için gerekli olan metin ve görselleri ekliyoruz. SFX simgesini .ico uzantılı resim dosyası seçtikten sonra dosya yolunu kopyalayın.

winrar-setup-hazirla-4

Üst sekmede bulunan Gelişmiş sekmesine tıkladıktan sonra gelen ekranda Kısayol ekle butonuna tıklayıp aşağıdaki gibi program için Masaüstü, başlat menüsü veya başlangıçta oluşturulacak kısayol ibaresi için parametrelieri ekleyin.  Burada bulunan kısayol simgesine görsellerde dosya yolunu kopyaladığımız .ico uzantılı resmin yolunu buraya yapıştırın.

winrar-setup-hazirla-5

Bunları yaptıktan sonra tamam butonları ile sıkıştırma işlemine başlayın. Bittikten sonra aşağıda bulunan resimdeki gibi kurulum dosyası ortaya çıkacak. Çalıştırmadan önce C:\ProgramKlasoru dizindeki klasörü ile birlikte programı silin. Çünkü kurulum dosyasını çalıştırdığınızda otomatikmen bu şekilde klasör oluşturup içine .exe dosyasını ekleyecek.

winrar-setup-hazirla-6

Kurulum dosyasını çalıştırdıktan sonra üsteki gibi hazırladığımız veriler doğrultusunda ekran çıkacak. Çıkart butonuna tıklayarak programın kısayolunu hazırladığımız gibi masaüstüne eklediğimiz icon resmi ile oluşturacak.

Kullanılan icon resim http://www.iconfinder.com/icondetails/52631/128/cd_disc_install_setup_software_icon

 

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.