Öğretmenler günü hakkında bilgiler

Öğretmenler günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için düzenlenmiş özel bir gündür. Dünya genelinde öğretmenler gününü kutlayan ülkelerin tarihleri farklıdır. Ama pek çok ülkede UNESCO önerisiyle her sene 5 Ekim de kutlanmaktadır. Arap ülkelerinde 28 Şubat günü kutlanmaktadır. Ülkemizde ise 1981 yılında başlayan uygulama her yıl 24 Kasım da kutlanır.

ogretmenler_gunu

Türkiye de öğretmenler günü neden 24 Kasım da kutlanır ?

Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği’ni kabul ettiği tarih 24 Kasım 1928 dir. 1981 yılında 100. doğum yıl dönümü olan Atatürk’ün başöğretmen oluşundan dolayı ülke genelinde öğretmenler günü kutlanmaya karar verildi.

Öğretmenler gününden hangi hediye alınmalı

Bu konu her zaman düşündürmüştür. Hiç bir öğretmen bu güne özel hediye beklentisi yoktur. Öğretmenler için en güzel hediye yetiştirdiği öğrencilerinin en iyi yerlere gelmesi, başarılı bir öğrenci olmasıdır. Emeğinin boşa çıkmamasıdır. Bu ona verilmiş en güzel hediyedir.

Öğretmenler günü şiirleri

http://www.youtube.com/watch?v=HoxC_ezysVw

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.