Edebi metin ve özellikleri

Eğitimle merhaba, biraz edebiyat yapalım. Öncelikle edebi metin nedir sorusunu cevaplandıralım. Edebi metin; İnsanların iç dünyasında zevk uyandırmak ve onları etkilemek için ortaya konulan edebi yazılara verilen addır. Şairlerin ve yazarların bu etkiyi zevki okuyucularına verebilmeleri için kelimeler üzerinde yoğun ve derin anlamlar yükler. Kimileri bunu anlam kimileri ise şekil açısından yakalamak ister.

Aslında edebi metindeki amaç sadece anlamları sunmak değil aynı zamanda kişiyi etkilemek amaçların en başında gelmektedir. Bunun için şair ve yazarlar hayal dünyasını düşünceleriyle yoğunlaştırır ve bunu yazıya dökmektedirler. Yoğun anlam yüklü edebi metinleri anlamamız için söz ve terkipler, edebi tarzlar hakkında ön bilgie sahip olunmamız gerekir. Eğer bu ön bilgi olmazsa işin içinden çıkamayabiliriz.

Edebi metin ve özelliklerinden bu kadar yazabilceklerimiz. Bu yazıdaki amaç; ilgilere yardımcı olabilmek (edebiyat dersi ödevleri araştırmaları olanlar), diğer okuyuculara genel kültür arttırabilmek.

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.