Bitcoin ile ilgili tüm soruların cevabı

Hani bu yazıyı yayınlamadan 1 hafta önce Bitcoin hakkında kim ne bilir araştırmasına girseydik, son bir hafta da bilenlerin çeyreğini bile geçmezdi. Son bir haftada tüm haber, blog sitelerinin yakında takip ettiği Bitcoin çılgınlığı nereye kadar gideceği muamma. Arama motorlarında son haftada trend olan bu kelimenin ne olduğunu, bitcoin ile ilgili tüm soruların cevaplarını(bitcoin nedir, bitcoin nasıl yapılır, bitcoin satın almak, borsası, bitcoin madenciliği vb.) aşağıda paylaşacağımız sitelerden öğrenebilirsiniz.

Bloomberg HT – Bitcoin nedir ?

https://www.youtube.com/watch?v=7KyxYiIIC6o

Kerem Tibuk – Bitcoin hakkında bilgi

https://www.youtube.com/watch?v=bAnmGJYklys

Bitcoin hakkında vikipedia;

Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Noktadan sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir.
Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçti. Manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto’dur fakat muhtemelen gerçek ismi değildir. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlıdır.

22 Temmuz 2013 tarihi itibariyle dolaşımdaki Bitcoin’lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindedir.[1]
Herhangi bir merkezden üretilmeyen Bitcoinler, Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan-noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösterir. Bu ağda gerçekleşen ödemeler diğer noktalara anında ulaşır, böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçer. Böylece toplanan kayıtlar blok adı verilen yapıların içinde yer alır. Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren bir hash algoritması uygulanarak, belli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenmektedir. Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu and 25 BTC) ödül olarak verilir. Böylece Bitcoin’ler emisyona sürülmüş olur. Her bir blok kendisinden önce gelen son bloğun da hash ifadesini içerir. Böylece bozulması oldukça zor (%51 saldırısı hariç) bir blok zinciri oluşur. Bundaki amaç da, çifte harcamayı önlemek ve gönderimleri kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül miktarı her 210 bin blokta bir (yaklaşık 4 senede bir) yarıya düşürülür

Bitcoin ile aklınıza gelecek her türlü haber, kaynak, nasıl yapılır, yazılım bitcoin madenciliği vb. soruların cevabını alttaki sitelerden bulabilirsiniz;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

http://bitcoin.org/tr/

http://bitcoin.org/tr/indir

https://btc-e.com/

http://www.bitvisitor.com/

http://earnfreebitcoins.com/

http://www.bitcoins.com/

http://www.ztex.de/downloads/#firmware_kit

https://github.com/luke-jr/bfgminer

https://mega.co.nz/#info

Yorumlarınızı burada yayınlamak isteriz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.