Archive for Ekim, 2013

Android uygulamaları bilgisayarda çalıştırmak

Çarşamba, Ekim 30th, 2013

Beğendiğiniz android uygulamasını bilgisayarınızda çalıştırmak veya hem telefon hemde bilgisayara bağlı olmadan tüm işinizi bilgisayarda yapmak için android uygulamalarını da bilgisayarınızda çalıştırmanız gerekir.

bilgisayarda-android-uygulamalari

Bu durum için biçilmiş kaftan olarak karşımıza BlueStacks isimli program geliyor. BlueStacks programı sayesinde neredeyse tüm android uygulamalarını bilgisayarınızda kullanabiliyorsunuz.

Bunun için öncelikle www.bluestacks.com web sitesinden programı indirin. Kurulumunu yapın. Kendi sitesinden indirdiğiniz programda hata alıyorsanız(açılması için çok bekliyorsanız) alttaki indirme bağlantısından eski versiyonunu indirmenizi tavsiye ediyoruz.

Eski versiyonunu yükledikten sonra güncel versiyonuna güncelleştirme mesajı ile karşılaşırsanız, güncelleştirmesini iptal edin.

Yükledikten sonra ekrandaki bluestacks sanal android sistemi üzerinde android uygulamalarını bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz.

Tarihi büyük insanların başarı öyküleri

Pazartesi, Ekim 28th, 2013

Trtokul tarafından hazırlanmış tarih boyunca gelmiş geçmiş büyük insanların hayatlarını kısaca, özetleyerek hazırlanmış öyküleri izleyebilirsiniz.

Piri Reis

Yavuz Sultan Selim

Necip Fazıl Kısakürek

İbn-i Haldun

Münir Nurettin Selçuk

Köroğlu

Kâtip Çelebi

İbn-i Sina

Hezarfen Ahmet Çelebi

Evliya Çelebi

Albert Einstein

Cahit Arf

Ali Kuşçu

Leonardo Da Vinci

Yunus Emre

Thomas Edison

Selahaddin Eyyubi

Pablo Picasso

Nikola Tesla

Naim Süleymanoğlu

Mimar Sinan

Metin Oktay

Mehmet Akif Ersoy

diğer tüm hikayelere buradan ulaşabilirsiniz;

Markasını bilmediğiniz donanım driver bulma

Pazar, Ekim 27th, 2013

Bilgisayarımızda takılı bir donanınım driverını bulabilmek için marka veya model ismini bilmemiz gerekir. Bunu öğrenmek için kasayı açmak veya external donanım ise üzerinde yazılan model ismine göre internet de aramak yapmak gerekir. Bilgisayarı kapatıp kasayı, vidalarını açmak külfetli bir iştir. Açtığınızda birde model ismi üzerinde yazmıyorsa o zaman işimiz biraz çıkmaza giriyor.

driver-bulmadriver-marka-bulmak

Bu gibi durumlarda markasını bilmediğiniz donanım driver bulmak için Bilgisayarım – Özellikler – Aygıt Yöneticisi adımları sonunda gelen ekran ilgili donanıma sağ tuş tıklayıp Özellikler kısmından Ayrıntılar sekmesine gelin buradan aygıt kimliğini ctrl+c ile kopyalayın. Tarayıcınızı açıp devid.info açıp kopyaladığınız aygıt kimliğini ilgili kısma yapıştırıp aratın. Burada bulunan sonuçlar ile donanımınız marka modelini öğrenerek ilgili driverı kolaylıkla indirebilirsiniz.

driver-markasi-bulma

Bilgisayarın beyne zararları

Cuma, Ekim 25th, 2013

Artık teknolojinin yeni gözdesi olan BİLGİSAYAR, hayatımıza kattığı bir çok yarar ile zararlara da yol açabilmektedir. Günümüzde ki bir çok işlemleri artık Bilgisayardan yapmak o kadar basit ve kolay ki işte bu tam aradığım şeydi diyebileceğimiz nokta da görevini sürdürmektedir. Herkes sadece yararlarından bahsetmekte olduğu için bende beyne olan zararlarını inceleyip sizler için toparladım arkadaşlar.

bilgisayarin-beyine-verdigi-zararlar

Öncelik olarak küçük çocuklarımızı, kardeşlerimizi Bilgisayar ortamlarında fazla tutmamaya çalışacağız. Onların başına gelebilecek zararlar biz yetişkinlere göre daha fazladır. Çünkü, çocuklar oyunlardan o kadar etkilenmekte ki bir oyunu oynarken o bölümü geçemediklerinde kendilerini strese sokabiliyorlar. Ve stresin insana olan etkisini ise şöyle sıralayabiliriz. Baş ağrısı, Çene tutulması veya Ağrısı, Kekelemek, Ürperme, Baş dönmesi, Terlemek, Kızarmak sizlere sadece bir kaçını saydım bunlardan her hangi birisi çocuklarda veya yetişkinlerde görülmektedir. Bunlar olursa beyne verdiği zararlar ile daha büyük sonuçlar doğurabileceğini kesinlikle unutmamanızı tavsiye ediyorum. Bilgisayar o kadar enteresan bir icattır ki insanın kahvaltı yapmasını engeller ve kahvaltı yapılmadığı taktirde kan şekerimiz düşer bunun sonucunda ise beynin beslenmemesi sonucunu doğurur. Bilgisayarın Beyne verdiği zararların içerisinde Unutkanlık, odaklanamama, konsantrasyon eksikliği, duyamama, öğrenme veya ezberleme, dikkatsizlik, kekeleme gibi sonucu çok büyük durumlarla karşı karşıya gelebiliriz.

Ayrıca uzun süre bilgisayar başında oturmak yetişkinlerde ve çocuklarda fiziksel sorunlara yol açabilir. Bu sorunlardan bazıları ise, göz rahatsızlığı, radyasyon, dik duramama, boyun ağrısı, beyin ağrısı gibi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Sizlerde çocuklarınızı düşünerek daha dikkatli Bilgisayar kullanma ortamı düzenlerseniz, sizler ve çocuklarınız için daha sağlıklı olur.

Vodafone ilk ay 500 MB internet bedava

Çarşamba, Ekim 23rd, 2013

Vodafone cepten interneti denemeyenler için sunmuş olduğu kampanyada ilk ay bedava 500 MB internet deneme şansı veriyor. Kampanyadan faydalanmak için öncelikle mobil internet indirim kampanyalarından yararlanmamış olmak gerekir. İlk 3 Ay %50 indirimli kullanabilirsiniz.

ilk-ay-500mb-deneme-internet

Kampanya şartlarını sağlayan aboneler için aylık 500 MB ilk ay ücretsiz, kampanya süresince ise ayda 5 TL. Paketi almak için ABONE NET 500MB yazıp 3636’ya mesaj göndermeniz yeterli.

Kampanya hakkında detaylı bilgi ve kampanya sayfa bağlantısı; http://www.vodafone.com.tr/Internet/500mb-deneme-paketi.php

Paketten yararlanabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekir:
Bireysel Faturalı veya Faturasız hat abonesi olmak
Red tarifesinde bulunmamak
Mevcutta herhangi bir mobil internet paketine sahip olmamak
Hesabını Bilen Tarife abonesi olmamak
En az 30 gün önce abonenin Vodafone’a gelmiş olması gerekir. Son 30 günde Vodafone’a gelen aboneler paketten yararlanamaz.
Paketi denemesi ilk ay ücretsizdir. İlk ay bedava kampanyasından yararlanabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekir:
Daha önce mobil internet indirim kampanyalarından yararlanmamış olmak (İlk 3 Ay %50 indirimli 100MB, 250MB, 500MB yada ilk 3 ay %50 indirimli Cepnet 250MB, Cepnet 500 MB yada ilk ay %50 indirimli Cepnet 250MB, Cepnet 500 MB ve ilk ay ücretsiz Facebook & Twitter, 100MB, 250MB, 500MB ve 1GB, indirimli Gençlik internet paketi ve kampanyaları)
Paket Faturalı hatlar için fatura dönemi sonunda, Faturasız hatlar için hatta yeterli bakiye bulunması durumunda 30 gün sonunda otomatik olarak 5 TL karşılığında yenilenir.
5 TL kampanyalı paket fiyatı 31 Aralık’a kadar geçerlidir. Bu tarihten itibaren paket ayda 15 TL karşılığında yenilenecektir.
Faturasız aboneler için katılım anlıktır. Paketin kullanım süresi 30 günlüktür.
Eğer 3G abonesi iseniz ve cep telefonunuz 3G destekliyorsa 3G hızında, 3G abonesi değilseniz 2G/Edge hızında faydalanabilirsiniz.
Vodafone 3G kapsaması coğrafi koşullara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
Mobil Internet kullanabilmek için internet ayarlarınızın yapılmış olması gerekir.
Paket bir fatura döneminde (bir ayda) yalnızca bir adet alınabilir.
Paket yurtdışında kullanılamaz.
İndirim ve paket dahilindeki erişim hakkı transfer edilemez, iade edilemez.
Paketi alabilmek için hattınızın aktif durumda olması gerekir.
Vodafone kampanya şartlarında ve tarihlerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Google Chrome’u gizli mod da kullanmak

Salı, Ekim 22nd, 2013

Web üzerinde gizli sörf yapmak isterseniz Google Chrome bu ortamı tek hamle ile sağlamakta. Chrome da bulunan özel gizli mod sayesinde web sitelerini ve indirilen dosyaları göz atma ve indirme klaösrüne kayır etmez, pencere kapatıldığında tüm çerezler silinir.

chrome-gizli-mod-acmak

Chrome gizli modu açmak için; sağ üst keşede bulunan Chrome menüsünden Yeni gizli pencere‘yi seçerek açılaçak gizli modda gezine bilirsiniz. Kısayol tuşları ilede Ctrl+Shift+N tuşlarına aynı anda basarak da gizli modu aktif edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için https://support.google.com/chrome/answer/95464?hl=tr

Avea’dan sabahçılara 1 GB internet bedava

Pazartesi, Ekim 21st, 2013

Avea’nın Erken Kalkan Yol Alır isimli internet kampanyasında sabah 06:00 ile 10:00 arasında aylık toplam 1 GB internet bedava. 3 ay süresince aktif olacak olan kampanyaya katılmak için ERKEN yazıp 5555’e göndermek yeterli.

avea-1-gb-sabah-interneti

Sabah, işe gidiş saatlerinde genellikle yolda, serviste vakit geçiren avealılar için kaçırılmayacak fırsat.

Kampanya detayı ve daha fazla bilgi; http://www.avea.com.tr/web/KonusMesajlas/Kampanyalar/ErkenKalkanYolAlirKampanyasi

  • Erken Kalkan Yol Alir kampanyasından bireysel faturalı ve faturasız aboneler yalnızca 1 kez faydalanabilecekler. (PTTCELL, POCELL, BIMCELL ve data tarifeleri kampanyadan faydalanamazlar.)
  • Kampanyaya SMS yoluyla katılan abonelere 3 ay süresince yenilenecek şekilde sabah 06:00-10:00 saatleri arasında kullanabilecekleri aylık 1GB internet tanımlanacaktır.
  • Abone için kampanyanın aktif olduğu süre boyunca 06:00-10:00 saatleri dışındaki kullanımlar ve aylık 1 GB kota bitimi sonrasında 06:00-10:00 saatleri arasındaki kullanımlar abonelerin mevcut tarife ve paketleri üzerinden ücretlendirilecektir.
  • Faturalı aboneler için 3. fatura dönemi sonrası, faturasız aboneler için 90. gün itibariyle kampanya sonlanacaktır.
  • Paketi iptal etmek için IPTAL ERKEN yazıp 5555’e SMS gönderilir.
  • Paket kapsamında kalan internet hakkını öğrenmek için, faturalı hatlar “INTERNET”, faturasız hatlar “KALAN ERKEN” yazıp 5555’e gönderir.

Efsanevi oyun Super Mario oyna

Perşembe, Ekim 17th, 2013

Bir zamanlar atarilerin efsanevi oyunu olan Super Mario’u özleyenler için HTML 5 teknolojisinden faydalanarak hazırlanmış tam ekran Super Mario oyunu. Tuş takımında Super Mario’nun ateş ve hızlı gitmesi için shift tuşuna basarken yapışkan tuş özelliği mesaj kutusu aktif olmasa daha zevkli olacakmış.

super-mario-oyna

Oynamak için tıklayın fullscreenmario.com