Archive for Aralık, 2012

Ücretsiz resim düzenleme programı indir

Perşembe, Aralık 27th, 2012

Neredeyse orta seviyede ücretli programın yaptığı işi gören, Paint.net resim düzenleme programı ile bir çok işinizi ücretsiz legal bir şekilde yapabilirsiniz. FastStone, IrfanView, XnView, Inkscape, GIMP, Picasa gibi ücretsiz programlar arasında en çok tercih edilen diyebiliriz Paint.net.

paint-net-resim-duzenleme

Birden fazla layer yapısı ile çalışan paint.net photoshop gibi ücretli programlar kadar olmasa da görevini en iyi şekilde yerine getiriyor. RAW uzantılı dosya hariç birçok popüler resim dosyasını destelemekte. Windows içindeki paint programına benzer olmasından dolayı kullanımı, alışması çok basit.

Filtreleme, tonlama, blur, kırımız göz vs. birçok işlemleri ile amatör ve profesyonel fotoğrafçılar için ideal bir program.

Online Tomb Raider oyunu oyna

Çarşamba, Aralık 26th, 2012

Tomb Raideroyunu artık tarayıcılarda. Efsanevi oyun Tomb Raider’ı küçük bi eklenti yardımı ile internet üzerinden tarayıcı aracılığı ile oynayabilirsiniz. Underworld versiyonunu oynayabileceğiniz Tom Raider oyunu, tarayıcı üzeride olmasına göre grafikleri oldukça iyi hazırlanmış.

tomb-raider-oyna

Buradaki bağlantıya tıklayarak oyuna giriş yapabilirsiniz. Giriş için yalnızca doğum tarihinizi seçmeniz yeterli. Ardından yönlendirdiği eklentiyi yükleyerek oyunun zevkini çıkartmaya başlayabilirsiniz.

2012 yılında Google da en çok arananlar

Perşembe, Aralık 13th, 2012

Her yıl düzenli olarak arama trendlerini raporlayan google bu yılda yani 2012 yılında en çok arama yaılan kelimeler ve olayları listelemiş. 146 dilde 1,2 trilyon arama yapıaln google da dünya genelinde şu konular sorgulanmış;

google-en-cok-aranan-2012

Dünya genelinde(listelerin devamı google.com/zeitgeist/2012)

Aramalar Whitney Houston, Gangnam Style, Hurricane Sandy

Resimler One Direction, Selena Gomez, iPhone 5

Sporcular Jeremy Lin, Michael Phelps, Peyton Manning

Etkinlikler Hurricane Sandy, Kate Middleton Pictures Released, Olympics 2012

Kişiler Whitney Houston, Kate Middleton, Amanda Todd

Sinema Filmleri The Hunger Games, Skyfall, Prometheus

TV Şovları BBB12, Avenida Brasil, Here Comes Honey Boo Boo

Sahne Sanatçıları Whitney Houston, Michael Clarke Duncan, One Direction

Tüketici Elektroniği iPad 3, Samsung Galaxy S3, iPad Mini

Havayolları Southwest Airlines, United Airlines, American Airlines

Google da en çok aranan kelimeler liste video özeti

Türkiye de ülkemizde en çok ne aramışız, neyi merak etmişiz, aranan tıklanan kelimeler

Aramalar Facebook, YouTube, e-Okul, Ösym, Ekşi Sözlük

TV Dizileri Muhteşem Yüzyıl, Kuzey ve Güney, Kurtlar Vadisi Pusu, Yalan Dünya, Suskunlar

Ünlüler Hadise, Mustafa ceceli, Tarkan, Halil Sezai, Murat Boz

Spor TakımlarıGalatasaray, Trabzonspor, Fenerbahçe, Bursaspor, Beşiktaş

Seyahat Noktaları Antalya, Bodrum, Alanya, Dubai, Kıbrıs

Android telefonda olmazsa olmaz programlar

Salı, Aralık 11th, 2012

Android işletim sistemli telefon veya cihazlarda olması gereken olmazsa olmaz uygulamaları yükleyerek android cihazınızı şahlandıra bilirsiniz. En çok kullanılan popüler uygulamaları sırasıyla tanıyarak linkler yardımı ile cihazınıza indirip yükleyebilirsiniz.

Pocket

Bir zamanlar içerik imleme siteleri meşhurdu. Tabi şimdi o kadar rağbet yok. Pocket uygulaması içerik imleme sitesi tarzında, cep telefonunuz ile internet de dolaşırken rastladığınız resim, video, makale gibi içerikleri saklamanıza ve internet olmadan da okumanıza imkan sağlayan yararlı android uygulamsı.

Pocket indir

Pixlr Express

Her telefonda bulunması gereken fotoğraflarınızın arka plan değiştirme, efekt, çerçeve, filtreleme gibi düzenlemeler yapabilirsiniz.

Pixlr Express indir

Whatsapp

Diğerlerini bir yana bırakın bu uygulamayı yüklemeyen kullanıcıyı dövüyorlar. İnternet bağlantısı sayesinde Whatsapp yüklü diğer arkadaşlarınız ile ücretsiz konuşabilir mesajlaşa bilirsiniz.

Whatsapp indir

Instagram

Instagram kullanıcılarının cihazlarında bulunması gereken uygulama.

Instagram

İlk boğaz köprüsünün yapımı

Pazartesi, Aralık 10th, 2012

Avrupa kıtasını Asya kıtasına bağlayan ilk köprü olan 1. Boğaziçi köprüsü 20 Şubat 1970 de temeli atılmış.

Mart 1970’de Ortaköy ayaklarının kazısı başlatılarak ardından da Beylerbeyi ayaklarının kazısı başlamış.

4 Ağustos 1971 Kule montajları başlamış

21 Şubat 1972 Kılavuz halatları çekilmiş

Aralık 1972’ye gelindiğinde köprü için çelik halatlar salıncak gibi çekilmiş. Kulelerin üzerindeki vinçler yardımıyla ve palangalar vasıtasıyla içi boş tabliye(köprüyü oluşturan temel bölüm) askı halatlarına bağlanmış. Tabliyelerin yukarı doğru çekilmesine köprünün ana iskeleti oluştu.

Nisan-Haziran 1973 arası kauçuklu çift kat asfalt dökümü yapıldı

8 Haziran 1973 de araçla ilk defa üzerinden geçildi.

23 Temmuz 1973 de kulelerin altındaki geçiş noktalarına, köprüdeki genleşmeye uyum sağlamak için dönen-levhalar mimarlık anlamıyla Rolling leafların montajı gerçekleştirildi.

30 Ekim 1973 Cumhuriyetin 50. Yıl dönümünde açılışı gerçekleşti.

20 Şubat 1970 inşaatı başlayan 30 Ekim 1973 de bitirilen, yaklaşık 3,5 senede inşa edilen 1. Boğaziçi köprüsüne 440 milyon lira harcanmış.

Android yeni 5.0 sürümü adı Key Lime

Salı, Aralık 4th, 2012

Google’ın geliştirdiği mobil işletim sistemi en son yeni sürümü 5.0’ın adı belirlendi. Key Lime olarak belirlenen Android 5.0 sürümü diğer sürüm isimleri gibi tatlı yiyeceklerden geliyor. Google Android için belirlediği sürüm isimlerini sıralarsak; Android 1.5 Cupcake, 1.6 Donut, 2.1 Eclair, 2.2 Froyo, 2.3 Gingerbread, 3.0 Honeycomb, 4.0 Ice Cream Sandwich, 4.1 Jelly Bean, 4.2 Jelly Bean, 5.0 Key Lime Pie…

Android afacanı en son yediği limonlu turta bu ismi doğruluyor. Android 5.0 versiyonu lansmanı Google I/O etkinliğinde yapılması bekleniyor.

Euro Truck 2 oyun modları

Cumartesi, Aralık 1st, 2012

Mazisi eski yıllara dayanan, ayrı bir oyun keyfi veren tır simülasyon oyunları her zaman tutulmuştur. Genelde Scs software yazılım firması tarafından üretilen bu tür oyunların en son çıkan Euro Truck 2 iddialı bir yapım ile karşımıza çıkıyor. Gelişmiş grafikleri ile Avrupa kıt’asını çevreleyen yollarında tır simülasyonu deneyimi için www.scssoft.com/eurotrucksimulator2 adresinden indirebilirsiniz.

Euro Truck 2, Türkçe dil desteği vermesi, kolay kullanımı ile dikkat çekiyor. Oyuna ilk başladığınızda serbest çalışarak biraz tecrübe kazanıyorsunuz. Kısa bir süre sonra oyun dahilindeki bankadan kredi çekerek kendi garajınızı ve çekicinizi alıp düşüyorunuz Avrupa yollarına. Oyunun bir diğer özelliği satın aldığınız garaja veya garajlara çekici satın alıp şoför tutup çalıştırabiliyorsunuz. Oyunun eksi tarafları da var tabi. Her ne kadar simülasyon olsa da gerçeği yansıtması imkansız. Eski yönlerinden biri hangi çekiciyi yani tır alırsanız alın 90 km/h hızdan yukarı çıkamıyor. Böyle durumları aşmak için eklentilerini yüklemeniz gerekiyor.

Euro Truck 2 oyun modları olarak google da aratma yaptığınızı da gerçekcilik, Türk benzin istasyonları, ekstra harita, para hileleri, tır hileleri, hız limiti kaldırma gibi modlarını indirip uygulayabilirsiniz. İndirdiğiniz modlar da çakışma olduğunda bazı modlar bir arada çalışmadığını şimdiden söyleyelim. Hız limitinin olmasını istemeyenlere, Türk benzin istasyonları vb. farklı mod isteyenler için denediğim Euro Truck 2 modlarını alt taraftaki buton yardımı ile indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz dosyalarını Belgelerim altındaki Euro Truck Simulator 2 dosyasının altında mod klasörüne girip oraya yapıştırın. Oyunu tekrar açıp heyecana devam edebilirsiniz.