Windows etkin pencere yazı tipi değiştirmek

Windows kullanıcılarının yazı tipine takıntılı olanlara hitaben bir yazı. Yeni Windows kurulduğunda gelen klasör üzerindeki, tarayıcı, masaüstü simgelerinin vs. yazı tipi bazen istemeyerek değişebiliyor. Bu durum bazıları, takıntılı olmayanlar için önemsiz olsa da yazı tipine olan göz alışkanlığı yüzünden ister istemez eski yazı tipinde gözükmesinde isteye biliriz.

Bilgisayarda ilk windows kurduğumuzda default gelen yazı tipi Tahoma dır. Eğer yazı tipini değiştirmediyseniz masaüstü simgeleri vs Tahoma yazı tipinde göstermektedir. Windows etkin pencere yazı tipi değiştirmek için;

BaşlatDenetim Masası gelip sağ üst köşedeki aratma çubuğuna windows renk yazıp resimdeki gibi gelen arama sonucunda Pencere renklerini ve ölçülerini değiştir tıklayıp, Öge kısmından Etkin başlık çubuğunu seçip yazı tipini ve boyutunu değiştirebilirsiniz.

Tags: , , , , , ,

3 Responses to “Windows etkin pencere yazı tipi değiştirmek”

 1. Fahrettin dedi ki:

  Windows 8’de belirtilen seçeneği bulamadım. Ayrıca benzeri seçeneğe girdiğimde ilgili seçenekleri de göremedim. Windows 8’de nasıl yapabiliriz?

  • Murat Mustafaoğlu dedi ki:

   Windows 8 de denemedim, ama tahminen farklı yollardan Pencere rengi görünüm veya tema kısmından sanırım halledebilirsin.

 2. sevgilimyok dedi ki:

  denetim masasını açıyorum ama aratma çubuğu hangisi onu bilemiyorum

Leave a Reply