Archive for Ekim, 2012

Torrent kullanarak büyük dosya gönderme

Pazartesi, Ekim 22nd, 2012

İnternet üzerinden bazı zamanlarda küçük resim vb. dosya haricinde daha fazla veri göndermek istemisizdir. Bu durumlarda rapidshare, hotfile, dropbox gibi dosya paylaşım sitelerine başvurmuşuzdur. Malum onlarda belirli boyutta dosya kabul ettikleri veya ekstra zaman gerektiren bir iş haline dönüşmüştür.

Bu gibi durumları, torrent paylaşım sistemini kullana arkadaşların yakında tanıdığı uTorrent programı ile halledebiliriz. Bildiğiniz gibi torrent(sabit olmayan bağımsız sunucu tanımlama dosyaları sayesinde sabit bir sunucuya ihtiyaç olmaksızın paylaşım) sistemi sayesinde bir dosyayı yüzlerce kişiye paylaşıp daha hızlı indirilebilmektedir.

www.utorrent.com/downloads

Torrent sistemi ve neden gereksinim duyacağımızı anlattıktan sonra bilgisayarlar arası internetten büyük dosya gönderimi nasıl yapılır anlatalım. Öncelikle uTorrent programını ilgili sitesinden indirip yükleyin. Yüklediğiniz programı açın ve göndermek istediğiniz dosyayı program üzerine sürükleyip bırakın. Gelen pencerede bağlantıyı oluştur butonuna tıklayarak dosyanızın torrent dosyasını oluşturun. Otomatik oluşturulan dosya linkini veya direk torrent dosyasını indirmek istenilen torrent kurulu olan bilgisayarda çift tıklayıp açtığınızda indirme işlemi başlayacaktır.

Bu sistemin avantajı indirme işleminin istenilen zamanda durdurulup istenilen zamanda başlatılmasıdır. Dezavantajı indirilen dosyayı paylaşan bilgisayardan 1 tanesi açık kalması gerekir.

Aöf yeni sistem ders seçimi

Pazartesi, Ekim 15th, 2012

Anadolu Üniversitesi’nin Açık öğretim öğrencilerini ilgilendirecek bir konu. Yeni sistem ile ders seçimini internet üzerinden yapılacak. Kredili sistemde Açık öğretim ders seçme silme ekleme için alttaki videoyu izleyip öğrenerek yapabilirsiniz.

Aöf kredili sistem ders seçimi

Turkcell esnek paket tarife kampanyası

Pazartesi, Ekim 15th, 2012

Turkcell, gnçtrkcll’de özel devrim niteliğinde paket sunuyor. Bana uyan paket isimli tarifede gençTarife ve gençPlus üyeleri 25 TL’ye 100 TL kazanıyor. Bir nevi 25 TL verip 100 TL alıyorsunuz. Aldığınız bu 100 TL’yi 30 gün içinde istediğiniz şekilde kullanabiliyorsunuz. Aldığınız bu 100 TL’lik paket kapsamında; heryöne 1 dakikası 25 kuruşa görüşme, 1 MB interneti 20 kuruşa bağlanabilme, 1 SMS 5 kuruşa gönderilebilecek.

30 Kasım 2012 tarihine kadar geçerli olan Bana uyan paketi satın almak için Hazırkart GençTarife ve Gençplus tarifelerindeyseniz eğer, BANAUYAN yazıp 2222‘ye göndermeniz yeterli.

Uzaydan dünyaya atlayış

Salı, Ekim 9th, 2012

37 kilometre yükseklikten serbest atlayış, yani uzaydan ölüme atlayış için geri sayım başladı. 120.000 feet yükseklik yani 37 kilometre yükseklikten atlaycak olan sporcu, atlayış sırasında ses hızını geçeceği hesaplanıyor. Astronot kıyafeti sayesinde bu atlayıştan zarar görmemesi için zararlı etkenlerden korunacak şekilde tasarlanmış.

Canlı olarak izlemek için burayı takip edebilirsiniz.

Atlayış gerçekleştiği için kayıt edilen 11 dakikalık yayın.

Windows etkin pencere yazı tipi değiştirmek

Cuma, Ekim 5th, 2012

Windows kullanıcılarının yazı tipine takıntılı olanlara hitaben bir yazı. Yeni Windows kurulduğunda gelen klasör üzerindeki, tarayıcı, masaüstü simgelerinin vs. yazı tipi bazen istemeyerek değişebiliyor. Bu durum bazıları, takıntılı olmayanlar için önemsiz olsa da yazı tipine olan göz alışkanlığı yüzünden ister istemez eski yazı tipinde gözükmesinde isteye biliriz.

Bilgisayarda ilk windows kurduğumuzda default gelen yazı tipi Tahoma dır. Eğer yazı tipini değiştirmediyseniz masaüstü simgeleri vs Tahoma yazı tipinde göstermektedir. Windows etkin pencere yazı tipi değiştirmek için;

BaşlatDenetim Masası gelip sağ üst köşedeki aratma çubuğuna windows renk yazıp resimdeki gibi gelen arama sonucunda Pencere renklerini ve ölçülerini değiştir tıklayıp, Öge kısmından Etkin başlık çubuğunu seçip yazı tipini ve boyutunu değiştirebilirsiniz.

Yandex Web Tarayıcısı indir

Pazartesi, Ekim 1st, 2012

Rusya’nın popüler arama motorlarından Yandex arama motorunun web tarayıcısı indirilmeye hazır. Açık kaynak kodlu Yandex Web Tarayıcısı geliştirilmeye açık. Akıllı tab özelliği ile sık kullandığınız web sitelerine hızlıca ulaşabilir yapılmış.

Yeni yandex arama motorunu kurmak indirmek için http://browser.yandex.com