Archive for Eylül, 2011

İstediğin yazı fontunu kullanma

Salı, Eylül 27th, 2011

Her genç Web Master’ın başına gelen bir olay zannediyorum. Yazı fontu takıntısı olanlara, web sitesinde istediği fontu Türkçe karakter ayırtmaksızın göstermek isteyenler için ten number bi haberim var. Cufon olarak bilinen araç sayesinde jquerynin nimetlerinden faydalanarak bilgisayarınızdaki fontu web sitenize atıp, ilgili başlıkları, rss beslemeri, menü başlıklarını belirlediğiniz font da göstere bilirsiniz.

Cufon’u uygulamadan önce gerekli cufon-yui.js dosyasını indirmelisiniz. Ardından kullanmak istediğiniz fontu http://cufon.shoqolate.com/generate/ adresteki Regular typeface altındaki dosya yükleyici ile yükleyin. Altındaki opsiyon el dosya yükleme yerlerini kullanmaya bilirsiniz. Bunu Times New Roman gibi bazı fontların bold italic ayrı font dosyalarını yüklemek için kullanılır.

Fontumuzu yükledikten sonra The EULAs of these fonts allow Web Embedding (without Adobe Flash) ve Punctuation seçeneklerini işaretleyin.

En önemli yeri olan Türkçe karater sorununu .. and also these single characters yazan yere şunları IıİıÇçÖöĞğŞşÜü girerek halledebilirsiniz.

Son olarak I acknowledge and accept these terms.. tikleyip LET’s DO THIS ! diyerek jquery fontunuzu hazırlanmış .js olan halini alabilirsiniz.

İndirilen bu fontu ve cufon-yui.js dosyalarını sitenizde uygun dizine, klasöre yükleyin. Son olarak temanıza, wordpress vs uydura bildiğiniz her platformda head etiketleri arasına alttaki kodları yapıştırın.

<script type="text/javascript" src="dosya adresi/cufon-yui.js"></script>
<script type="text/javascript" src="dosya adresi/font.js"></script>
<script type="text/javascript">
Cufon.replace('h2', {
textShadow: '#999999 0.4px 0.4px'
});
Cufon.replace(' #rssoku h2,h3,h1,h4,legend');
Cufon.replace(' #headline');
 
Cufon.replace('#comments h3', {
textShadow: '#fff 0.7px 0.7px'
});
</script>
<div id="wpshdo_1">
<div id="wpshdi_1">

jquery yollarını doğru belirttiğiniz taktdir de sorunsuzca çalışacaktır. Böylece web sitenizde kolaylıkla istediğiniz yazı fontunu kullanabilir, Türkçe karakter sorunundan da kurtulabilirsiniz.

2011 Cebit fuarı 6-9 Ekim arası

Perşembe, Eylül 22nd, 2011

Yer yıl belli dönemlerde düzenlenen Cebit bilişim fuarı bu yıl(2011) 6-9 Ekim arasında düzenlenecek. Bilişim, teknoloji, yazılım vb. firmaların ürünlerini lanse ettiği Cebit fuarı her sene olduğu gibi bu sene de renkli geçmesi planlanıyor.

Her zamanki gibi TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi yapılacak olan Cebit fuarı hakkında(giriş ücreti, ulaşım, program) daha fazla bilgiye http://www.cebitbilisim.com/tr adresinde ulaşabilirsiniz. Online kayıt olmak için bu adresi kullanabilirsiniz; http://www.cebitbilisim.com/tr/online_kayit.html Ayrıca buradan kayıt olarak, ulaşım sponsoru Onur Air’den %20 indirim kodu kazanabilirsiniz.

Avrasya’nın bir numaralı bilgi ve iletişim teknolojileri fuarı olan CeBIT Bilişim Eurasia, 2011 yılında da bilişim sektörünün buluşma noktası olmaya devam ediyor. Gelecekteki iş stratejilerinin temel bir parçası olan bilişim, hemen her sektörde yeni iş alanlarının açılmasını ve sektörün büyümesini sağlıyor.
Sektörün ihtiyaçları ve eğilimi doğrultusunda yenilenen yapısı ile CeBIT Bilişim Eurasia 2011 yılında, sektördeki bu hızlı gelişime ayna tutacak ve şirketlerin günümüzdeki ihtiyaçlarına yönelik doğru çözümler sunacak. Yeni konseptleriyle CeBIT Bilişim Eurasia’da bir fuardan çok daha fazlasını bulacaksınız!

Zynga Mafia Wars 2

Çarşamba, Eylül 21st, 2011

“Başkaldır. İntikam al. İmparatorluğunu inşa et” sloganı ile gelen Zynga’nın en yeni en gerçekçi oyunu olarak nitelendirilen Mafia Wars 2 çeteler kurup Las Vegas’ın köhne sokaklarında suç imparatorlukları kuruyorsun. İlk oyununda oldukça fan toplayan Mafia Wars 2. serisi ile bu sayıyı arttırmak istiyor.

Genel olarak diğer oyunlarla karşılaştırdığımızda, oyuncu her zaman iyi tarafta olup, doğru sanal dünyada yasal olan şeyleri yapıyorduk. Mafia Wars ezber bozan bakış açısıyla oyuncularına kötü olmanın verdiği iyi hissi ortaya çıkarıyor. Buda Mafia Wars’ın konumunu ortaya koyuyor.

Mafia Wars hileleri, taktikleri hakkında geniş bilgileri yorumlar yardımı ile bulabilirsiniz.

2011’in en iyi teknolojik aletleri

Pazar, Eylül 18th, 2011

En yeni elektronik aletleri tüketicisi ile tanıştıran 2011 IFA fuarında en iyi 10 teknolojik ürünleriyle tanışalım;

3 boyutlu ve HD filmleri geniş açı ile izlemeye yarayan Sony HMZ-T1 vizör.

Sony HMZ-T1

LG Pen Touch 3 boyutlu TV bir çift kalemle satışa çıkıyor. Bu televizyonun özelliği yanında verilen kalemler sayesinde TV ekranına çizim yapılabiliyor, yazı not alınabiliyor.

LG Pentouch 3D TV

Samsung Galaxy Note tablet.

Samsung Galaxy Note

Toshiba‘nın 55 inçlik 3 boyutlu bu televizyonu diğer 3D lardan farklı. Çünkü gözlüğe ihtiyaç duymadan izlenebilmekte.

Toshiba 3D TV

Digital fotoğraf makina severlere, piksel takıntısı olanlara Samsung Multiview MV800. Bu makina tam 16.1 megapiksel, dönebilen dokunmatik ekranına sahip.

Samsung Multiview MV800

Tek panelde iki oyuncun birbirlerin görmeden multiplayer oyun oynamasını sağlayan LG‘nin oyunseverler için geliştirilmiş Dual View televizyonu.

LG Dual View

Lenovo IdeaPad U300 tablet

Lenovo IdeaPad U300

Sony‘nin geçenlerde de haberini verdiğim S ve P modelli tabletleri

Sony Tablet S ve P

Android işletim sistemli cihazlar için external Philips Fidelio hoparlör ve şarj ünitesi

Philips Fidelio

Windows 7 Mango işletim sistemi ile çalışan HTC Titan

HTC Titan

Adventure world kayıp dünyaları keşfet

Cumartesi, Eylül 17th, 2011

Zygna ‘nın yeni sosyal oyunu Adventure world kayıp dünyaları keşfet sloganı ile karşımızda. İlerlemeli oyun olan Adventure world ilginç yerleri keşfetmek, labirent arkasındaki sırlı olayları çözmek level havası atmak isteyenler için. Macerayı sevenler için yapılmış oyunda takım çalışması da yatıyor.

Oyun Türkçe dil desteği olması, sosyal oyun severleri sevindirmiş. Her ne kadar hikayeleri İngilizce olsa da. Diğer benzer oyunlara göre sabit oyun stili sergilenmeyen Adventure world hile veya tatikleri hakkında şimdilik bilgi veremeyeceğim. Edindiğiniz kısa yolları yorumlara paylaşırsanız seviniriz.

Adventure world oynamak için tıkla

Ücretsiz resim düzenleme PhotoScape indir

Salı, Eylül 13th, 2011

Ücretsiz olarak dağıtılan resim düzenleme programı PhotoScape ile resim üzerinde bir çok düzenleme gerçekleştirebiliyorsunuz. Kolay kullanımlı, küçük dosya boyutlu PhotoScape; efekt katmanları, kırmızı göz yok etme, filtreleme, watermark logo ekleme, resmin siyah beyaz dengesini ayarlama gibi birçok değişikliği ücretsiz indirebileceğiniz PhotoScape resim düzenleme programında bulabiliyorsunuz.

Şu anki en son sürümü olan PhotoScape 3.5 indirmek için tıklayın

İçilebilir su için buz dağlarını taşımak

Cumartesi, Eylül 10th, 2011

Gün geçtikçe artan küresel ısınma, hava kirliliği gibi olumsuz durumlar ile beraber gelen temiz su sıkıntısının boy gösterdiği günümüzde son çare olarak gözüken buz dağlarını temiz su kaynağına çevirmek düşünülüyor. Fransız mühendisler kopan buz dağlarını erimeden ihtiyaç duyulan yerlere taşımayı planlıyor.

Binlerce yıldır birikmiş tatlı sudan oluşan bu tabakaları araştırmacılara göre dünyanın en saf suyu olarak biliniyor. Bu saf su kütlesini taşımak için kafa yoran mühendisler, buz dağlarını nasıl taşıyabilecekleri hakkında alttaki videoda bilgi alabilirsiniz;

Ücretsiz antivirüs AVG 2012 daha hızlı

Salı, Eylül 6th, 2011

Ücretsiz antivirüs koruması yapan AVG antivirüs programı 2012 sürümü daha az yer kaplayıp %20 daha ram harcamakta. Böylece diğer sürümlerine göre bilgisayarınız daha stabil çalışmakta. Daha hızlı tarama iddası ile gelen AVG’nin görsel arayüzünde pek değişiklik yok.

Ücretsiz antivirüs programı AVG 2012 indirmek için tıklayın