Archive for Temmuz, 2011

Telsiz kullanım vergi ücreti

Perşembe, Temmuz 28th, 2011

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunun 46. maddesi ve ekli ücret tarifesi gereğince 1 Ağustos 2011 tarihinden itibaren aylık 1.1 TL toplamda 13,2 TL olarak devlete telsiz kullanım ücreti vergisi isimli ödeneği ödemekle yükümlü olacağız. Bu zaman kadar çoğumuza bu bilgi mesajı gelmiştir. Faturasız hat sahipleri fark edilmeksizin herkes bu ödemeye tabi tutulacak. Hat kullanıma açık olduğu sürece her ay 1.1 TL’lik kesim yapılacak, kesim yapıldığı tarihte mevcut bakiye de yeterli TL olmayınca bir sonraki aya devredip veya TL yüklendiği anda kesilecek.

Direk devlete gidecek olan bu ücreti operatörlerin sağladığı tarifeler üzerinden yıllık toptan da ödenebilmekte.

Yerli ücretsiz wordpress temaları

Salı, Temmuz 19th, 2011

İlk okulda geleneksel her sene yerli malı haftası olurdu hatırladınızmı. Geçmişe gidelim… Yerli markalar, annelerimizin hazırladığı pasta, börek vs. maksat yurdumuzda üretilen ürünleri tüketmek. Bu aralar yerli malı haftası değil ama bende bu geleneği dijital ortamda devam ettirme babında, tasarımcı arkadaşların özenle hazırlamış olduğu ücretsiz olarak dağıttığı wordpress temalarını bir araya toplayarak sunmak istedim.

Temaların çoğu seo uyumlu olup, minimalist tasarım hakimiyetinde blog dünyasında sıkça kullanılan temalar. Kişisel, portal, video, müzik, haber, diğer vb. konulara uygun hazırlanmış.

Blogify wordpress teması
wpify.com tarafından yapılmış ilk temaları olduğundan dolayı ücretsiz olarak indirilen Blogify teması farklı konulu blog, websitesinde kullanılabilir. Özel yönetim paneli, renk seçenekleri, slider ve bir çok özellik bulunmakta.
Bak – Indir – Kurulum

Seo hocası teması
Seohocasi.com’un hazırladığı %100 seoya uygun tema. Hızlı, gerekli seo araçlarına uygun, kurulumu için ilgili web sitesini ziyaret etmenizde fayda var.

BakIndirKurulum

Amacseo
Seo uyumlu sade hızlı türkçe wordpress teması

BakIndirKurulum

Bisade teması
Sadelik ve hız ön planda olan temada, 9 farklı yazı tipi ile makale sitelerine uygundur.

Bak – Indir – Kurulum

Weblebi
Benzer şekilde sorbize.com’dan üretilmiş hoş wp teması

Bak – Indir – Kurulum

Bidusun.com teması
Bidusun blogunun kendi kullandığı tema.

Bak – Indir – Kurulum

Pohpo portal teması

Bak – IndirKurulum

Müzik teması Pippy
Wordpress müzik yayını için hazırlanmış sade şık tema

BakIndir Kurulum

Mizah teması
Saz söz eğlence konulu işlevsel wp teması

Bak – Indir – Kurulum

Wp Türkçe video teması
Dizi, film, çeşitli video yayınlama için hazırlanmış tema

Kurulum

Gözüme ilişen ücretsiz Türkçe wordpress temaları bunlar, bilmediğim bildiğiniz Türkçe ücretsiz wp temalarını yorum bırakarak paylaştıra bilirsiniz. Temaları hazırlayan arkadaşların ellerine sağlık diyorum ve yazımı burada bitiriyorum…

Not: Temaları tek paket halinde indirmek için tıklayın

Troya Müzesi Mimari Proje Yarışması

Salı, Temmuz 12th, 2011

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Troya’nın arkeolojik ve mitolojik yapısını yansıtan bir müze yapılmasına karar verilmesinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan Troya Müzesi Mimari Proje Yarışması sonuçlandı. Yarışmanın birincisi; Ömer Selçuk Baz ve Okan Bal tarafından tasarlanan proje oldu.

mimarlık dergisi

Türkiye’deki mimari yarışmalar sonucunda ödül kazanan projelerin çok azının uygulandığı bu dönemde yapının inşa edilip edilmeyeceği merakla bekleniyor. Jürinin inşa edilebilir bir yapı seçmek için çaba gösterdiğini belirttiği yarışmanın, bu açıdan bir kırılma noktası oluşturması umuluyor.

Troya Müzesi Mimari Proje Yarışması’na 130’dan fazla proje katıldı. Jüri tarafından seçilen projelerin çoğu, genç mimar ekiplerin ellerinden çıkma. Yapının inşa edilmesi, yalnızca Troya’ya bir müze kazandırılması anlamına gelmiyor, bu aynı zamanda genç mimarları yarışmalara katılma konusunda cesaretlendirecek bir adım.

Yarışmayı geniş bir dosya konusu olarak işleyen XXI Mimarlık Tasarım ve Mekan Dergisi‘ni dilerseniz online olarak da okuyabilirsiniz.

Ödül Kazanan Projeler ve mimarları;

  1. Ömer Selçuk Baz, Okan Bal
  2. Ercan Ağırbaş, Henning Dehn, Frank Eittorf, Volker Katthagen, Ayşe Korkmaz, Hubertus Schafer, Mete Sözer, Eckehard Wienstroer
  3. Kutlu İnanç Bal, Hakan Evkaya, Cengiz Gündemir

Facebook ta görüntülü sohbet devri

Çarşamba, Temmuz 6th, 2011

Uzun süredir yapılması beklenen facebook üzerinden görüntülü sohbet devri bugün itibari ile başladı. Şu dakikalarda(geçen zaman bizi alakadar etmez) lansmanı yapılan yeni facebook ürünü Zuckerberg tarafından basına tanıtıldı. Microsoft Skype sayesinde facebook üzerinden görüntülü sohbet yapılabilcek. Bunun yanında grup sohbet gibi diğer ürünlerde tanıtıldı.

Facebook video chat kullanabilmek için bu adresi http://www.facebook.com/videocalling tıklayarak başlayabilirsiniz.

WordPress 3.2 ile gelen yeni özellikler

Salı, Temmuz 5th, 2011

WordPress 3.0 yeniliğinden sonra beklenen(ufak tefek yenilikleri saymıyorum) 3.2 sürümü çıktı. En son 3.1.4(Türkçe) sürümü ile güncellenen bir kaç sıkıntısı olan sürümün 3.2 versiyonu çıktı. WordPress 3.2 daha hızlı ve daha kolay özellikleri ile dikkat çekiyor. Yeni sürümünde özellikle ful HTML5 desteği ve tam ekran post ekranının olması. WordPress yeni sürüm tanıtımı için hazırlanmış video ile daha yakından tanıyabilirsiniz.

İngilizce versiyonun hemen denemek isteyenler için buradan veya güncelleme panelinden yükleyebilir, Türkçe versiyonunu yüklemek isteyenler ise bir kaç saat beklemeleri gerekmekte. Güncellemeden sunucunuzun PHP 5.2.4 ve MySQL 5 desteği olup olmadığına dikkat edin.