Archive for Haziran, 2011

Çıkmış ehliyet sınavı soruları

Perşembe, Haziran 23rd, 2011


Eğitim teknolojileri genel müdürlüğünün motorlu taşıt sürücü adayları için sunmuş olduğu önceki yıllarda çıkmış sınav sorularını belirli yıllar aralığında sınıf sınıf ayırdık. A1-A2 Sınıfı, B, C-D-E Sınıfı, F-G ve H Sınıfı çıkmış sınav soruları ve cevap anahtarı indirdiğiniz dosyaların içerisinde mevcuttur.

16 Nisan 2011 – 03 Temmuz 2010 arası çıkmış

A1-A2 ehliyet sınıfı soru ve cevapları – indir

B sınıfı ehliyet soru ve cevapları – indir

C-D-E sınıfı çıkmış soru ve cevapları – indir

F-G sınıfı soru ve cevapları – indir

H sınıfı soru ve cevapları – indir

Tıkla : Ehliyet sınav sonucunu öğren

Turkcell akıllı mesaj uygulaması

Çarşamba, Haziran 22nd, 2011

Gün içerisinde bilgisayarı sık kullananlar, birden fazla kişiye sms gönderenler vede Turkcell’li olanlara akıllı mesaj uygulaması ile bu iş hem daha çabuk hemde daha hesaplı. Turkcell akıllı mesaj uygulaması, bilgisayar üzerinden kendi hatlarıyla %50 indirimli sms ve mms göndermeye yarayan bir servistir.

Bilgisayarınızda bu servisi kullanabilmek için öncelikle burada ki programı indirip yüklemeniz gerekir. Programı yükledikten sonra ilk açıldığında karşınıza gelen ekrana cep numaranızı yazın. Ve cep telefonunuzdan 5806’ya SIFRE yazıp gönderin. Gelen şifreyi bilgisayarınızdaki şifre alanına girin. İşlem bu kadar artık bilgisayarınız üzerinden Turkcell hattını ile rahatlıkla bilgisayardan sms, mms gönderebilirsiniz.

Peki bu servis neden daha hesaplı derseniz ki yukarıda da belirttim, sms ücreti faturalılara 20,75 Kr, hazır kartlılara ise 20 Kr ‘dan hesaplanmakta. Mms ise 40 Kr‘dan hesaplanmakta. Turkcell’in bu uygulaması ile birlikte bunları da yapabilirsiniz;

 • Akıllı Mesaj, Microsoft Outlook’unuzda kayıtlı kişileri okur ve kullanabilir. Ayrıca dilerseniz kendi adres defterinizi/gruplarınızı oluşturabilirsiniz.
 • Gelen e-postayı SMS ile yanıtlayabilirsiniz.
 • Microsoft Internet Explorer üzerindeki mobil bir telefon numarasına sağ tık yaparak SMS gönderebilirsiniz.
 • Microsoft Internet Explorer üzerindeki herhangi bir resmi/imajı sağ tık ile MMS olarak gönderebilirsiniz.
 • Microsoft Internet Explorer üzerinde seçtiğiniz herhangi bir metni ya da linki sağ tık ile SMS olarak gönderebilirsiniz.
 • Toplantı çağrılarını SMS ile hatırlatabilirsiniz.
 • İleriki bir tarihe SMS gönderebilirsiniz.
 • Oluşturacağınız gruplara kendi numaranızdan toplu olarak parti, kutlama gibi organizasyonları bildirebilirsiniz.
 • Telefonunuzun şarjı bittiyse tanıdıklarınızın merak etmemesi için mesaj yollayıp haber verebilirsiniz.

daha ayrıntılı bilgi için AkıllıMesaj bağlantısına tıklamanız yeterli.

Sanal savaşların ilk silahı Stuxnet

Pazartesi, Haziran 20th, 2011

İnsanlık ilk zamanlarında yiyecek savaşına, birkaç zaman sonra barınma, bir müddet sonra toprak savaşlarına, yakın zamanlara doğru enerji savaşlarına, bu savaşlar şekil değiştirerek sıcak savaşlardan soğuk savaş dönemine doğru yol alarak ilerledi. Şimdi ise soğuk savaş döneminden sanal siber savaşlara doğru hızla yol alıyor. Kalkanlarınızı güçlendirin(antivirüs), yedeklerinizi alın!

Gündemde sık sık duyulan, yalnızca kodlardan açık kaynak kodlu ilk sanal savaş silahı Stuxnet gelmiş geçmiş en tehlikeli karmaşık virüs olarak kayıtlarımıza geçmekte. İran ile ABD ve İsrail aralarında sık duyulan nükleer tesislere vb. tehdit oluşturacak yerlere ve devletlere karşı yazılmış olduğu söyleniyor. Bunun siyasi kısmına girmeden bir sıfırlar ile oluşmuş silahın yapabildiği ve yapabileceklerinden bahsedelim;

iran nükleer santrali

Açık kaynak kodlu olduğu için bu 21. yüzyıl silahının kimin elinde olduğu, neyi hedef aldığı belli değil. Öyle bir virüs ki, petrol boru hatlarının sistemine girerek kapakları kapatabilir, nükleer santrallerdeki basıncı düşürebilme kabiliyetine sahip. Stuxnet’in geçen yıl ISIS tarafından açıklamada İran daki nükleer santral zenginleştirme merkezi Natanz’da yaklaşık 1000 santrifüjü devre dışı bıraktığı düşünülüyor.

Stuxnet‘i anlatan gövde gösterisi videosu

Avealıya iphone 4 ayda 99 TL

Pazar, Haziran 12th, 2011

Avea’nın yeni Iphone 4 kampanyası ayda 99 TL başlayan taksitlerle. 10 Haziran ile 30 Eylül 2011 arası geçerli olacak bu kampanya iki ayrı paket ve iki ayrı iphone 4 modeli sunuluyor. Avantajlı paketlerinden birine üye olarak 24 ay taahhüt vererek ön ödemesiz iphone 4 sahibi olabilirsiniz.

Ücretlendirme ve paket detayları şu şekilde;

Küçük iphone paketi ile her yöne 250dk konuşma süresi, her yöne 250 sms + 4 GB internet birlikte;

 • 16 GB iPhone 4 – 99 TL
 • 32 GB iPhone 4 – 119 TL aylık ücretlendirilmekte.

 

Büyük iphone paketi ile her yöne 1000dk konuşma süresi, her yöne 1000 sms + 4 GB internet birlikte;

 • 16 GB iPhone 4 – 139 TL
 • 32 GB iPhone 4 – 155 TL aylık ücretlendirilmekte.

Ayrıca bu kampanyadan faydalanan abonelere yıl sonuna kadar her ay sınırsız Wi-Fi platinum servisler marka avantajları hediye.

Iphone 4 teknik özellikleri;

 • 3.5-inch dokunmatik geniş ekran
 • 960X640-piksel çözünürlük
 • 326 ppi
 • 16GB veya 32GB hafıza
 • UMTS/HSDPA/HSUPA (850, 900, 1900, 2100 MHz)GSM/EDGE
 • (850, 900, 1800, 1900 MHz)
 • Wi-Fi: HSDPA (850, 1900, 2100 MHz), Wi-Fi 802.11b/g/n (802.11n
 • 2.4GHz only), EDGE, Bluetooth 2.1 + EDR wireless technology
 • Assisted GPS
 • 5 MP kamera
 • Boyutlar: 115.2 mm/58.6 mm/9.3 mm1
 • 137 gr
 • Konuşma Süresi: 3G ile 7, 2 G ile 14 saate kadar
 • Bekleme Süresi: 300 saate kadar
 • Internet süresi: 3G ile 6 saate kadar
 • Video oynatma: 10 saate kadar
 • Müzik: 40 saate kadar

Avea Iphone kampanyası hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

XXI mimarlık dergisi 100. sayısı yayında

Perşembe, Haziran 9th, 2011

Mimarlık tasarım ve mekan dergisi XXI 100. sayısı bayilerde yerini aldı. 100. sayısına özel, Galatasaray Stadyumu, Forum İstanbul, Kanyon vb projelerde tasarımcıları ve mimarları yapılar hakkında yorumları XXI dergisinde.

Son dönemin ünlü projelerine yorumlarıyla katkıda bulunanlardan örnekler;

Galatasaray Stadyum
Mimarı / Tasarımcısı: Mete Arat ASP Architekten

“Mimarisinden çok konumu açısından üzerinde konuşulması gerek. Bu derece yoğun kullanıcısı olan bir yapının sert bir topoğrafya ile ağır trafikli bir otoyol arasına sıkıştırılması, ihtiyaç duyulacak dış mekânların yetersiz kalmasına neden olmuş durumda.” -Hüseyin Kahvecioğlu

İstanbul Serisi; / Bardak tasarımı
Mimarı / Tasarımcısı: Faruk Malhan

“Zarif, basit, hınzır, modern, zamansız. Geleneksel bir alışkanlığa zamanın ruhu nasıl katılır?” -Evren Aysev

Kanyon Konut Ofis ve Alışveriş Merkezi
Mimarı / Tasarımcısı: Tabanlıoğlu Mimarlık/Jerde Partnership Int.

“Yüksek zevke teslim edilen, gittikçe törpülenen, içeriğini her geçen gün kaybeden yer.” -Deniz Aslan

Kemerburgaz Göktürk Evleri / Konut
Mimarı / Tasarımcısı: Han Tümertekin

“Ağırbaşlı, vıdı vıdı etmeyen ender, düzgün konut projelerinden.” -Deniz Aslan

Armona Genel Müdürlüğü / Yönetim binası
Mimarı / Tasarımcısı: Norm Mimarlık
“Armona Yönetim Binası mimari dilinin tutarlılığı ve bulunduğu bölgeyi çevreye uyum sağlayarak yüceltmesi ile önünden her geçtiğimde kendimi çok iyi hissettiren bir yapı. Şeffaflığıyla kütleselliğini çok hassas bir biçimde dengeleyen bu binanın fonksiyolarının göze çok güzel görünen bir biçimde çözüldüğünü düşünüyorum.” -Derin Sarıyer

Line / Raf sistemi
Mimarı / Tasarımcısı:Aykut Erol

“İlk gördüğümde bay meraklı gelmişti aklıma, Seksenler. Çizgiden doğmuş, eğilip bükülen bir tipti. Aykut Erol’un Line serisi hınzırca. Eğlenceli. Canlısını görmedim, fotoğraflarına bakıyorum. Çizgiler kıvrıla kıvrıla kareden çıkıp gidiyor, kimbilir bizim göremediğimiz alanlarda neler beceriyor. Fikirdeki cesaret bu sunum fotograflarında yok ama. Bu kadar yaramaz bir çizgiye neler takılmış bakıyorum; TV, şemsiye, kitap. Bense bir director’s cut versiyon bekliyorum şunları asılı göreceğim; Bir hevenk muz, kirli çamaşırlar, evin kedisi.” -Ertuğ Uçar

Forum İstanbul / AVM
Mimarı / Tasarımcısı: Era Şehircilik Mimarlık

Nevzat Sayın
“Alışveriş için olduğu kadar, yapısal olarak da her şeyin olduğu bir yer.”

Miniatürk; ÇM Mimarlık / Açıkhava Müzesi
Mimarı / Tasarımcısı: Murat Uluğ, Nisan 2003

“Miniatürk ne kadar ilginç olursa olsun, bence baştan ölü doğmuş bir proje. Neden derseniz, bir kere seçkinin bütünlüğü açısından sorunları var. İlk önce Türkiye’deki anıtların, önemli eserlerin bir seçkisi olarak başlayan diziye sonradan eklenen Kudüs’teki Kubbe-t-üs-Sahra gibi örnekler bu bütünlüğü bozdu…Bence Santral’de kısa bir süre yer alan İstanbul 1910-2010 sergisi, Pera Müzesi’ndeki Sultanahmet Sergisi çok daha heyecan verici ve derinlikliydi.” -Korhan Gümüş

Dergiyi online okumak için www.xxi.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

Angry Birds oyunu çılgınlığı

Perşembe, Haziran 9th, 2011

Bir oyundur başlamış gidiyor… Mashable’da yılın mobil oyunu seçilen bu sevimli oyun sayesinde tarayıcaların kapışmasından tutunda fan gruplarının oluşmasına kadar her kesime her yerde yayıldı. Oyunu oynamaya başladığınızda hikaye şöyle başlar, bir gün bu sevimli kuşların yumurtaları domuzlar tarafından çalınır. Kuşlar, yumurtalarının çalındığını fark eder. Yumurtaları çalan domuzlardan kurtarmak gerekir. İşte burada kuşların yardımına biz insanlar koşar. Kuşları bir bir çekiştirip fırlatarak domuzların yapılarını başlarına yıkıp, böylece yumurtalarını kurtarıp hem de intikamlarını almaya yardım ederiz. Yalnız bu kuşlar sayılı kuşlardır iktisatlı kullanmak gerekir.

angry birds hileleri

Oyun mobil cihazlardan fırlayıp, masaüstü bilgisayarlara kadar geldi. Hatta aksesuarları bile ilgili marketlerde yerini aldı. Bu yazıyı okuyan eminim ki Angry Birds daha önce oynamış veya bir yerde görüntüsü ilgisini çekmiştir. Oyunun hilesi milesi yok, adam gibi oyun oyunayın! İnternetsiz ortamda demo versiyonunu bilgisayar da oynamak isteyenler için http://download.angrybirds.com bağlantısını kullanarak indirebilir.

Angry Birds tarayıcı versiyonu(internetten oyna) : http://chrome.angrybirds.com

Angry Birds Windows 7 teması : tamindir.com yada direk indir

Web sitesi, Angry Birds oyuncakları ve aksesuarları : angrybirds.com

Angry Birds gerçek oldu

bir başka oyun çılgınlığı ile görüşmek üzere…

Yeni strateji oyunu Empires Allies

Çarşamba, Haziran 1st, 2011

Zynga facebook sakinlerine köy kurdurtup sonra da şehirleştirdi. Şimdide savaşmaya davet ediyor. Hadi savaşalım… Strateji oyun severlerin mutlak ilgisini çekeceği bu yeni facebook sosyal strateji oyunu olan Empires & Allies Zynga tarafından üretildi. Zynga bu oyunda Farmville, Cityville ve Mafia Wars oyunlarında bulunan bir takım işlevleri bu oyunda toplamış. Anlayacağınız köyünü şehrini kurup eleğini asanlar Empires & Allies oyununa geçiş yaptıklarında fazla sıkıntı çekmeyecek.

empires allies oyunu hileleri

Her strateji oyununda olduğu gibi bunda da donanmanız için gerekli kaynaklar toplayıp ordu, savunma, saldırı gibi özelliklerinizi geliştiriyorsunuz. Ve sonra savaşlara başlıyorsunuz.

Oyunun taktiksel hileleri şimdilik yok, bulan olursa yorumlara paylaşabilirsek seviniriz…

Empires Allies tanıtım videosu