Archive for Ocak, 2011

Xp’de kablosuz yerel ağ kurmak

Pazartesi, Ocak 24th, 2011

Ömrünün yavaş yavaş sonuna gelinse de Xp kullanıcı sayısı Windows 7 ve Vista’ya göre açık ara farkla rağbet görmekte. Bu kullanıcı sayısına referans alarak bu yazının hala geçerli olacağı için yazmak istedim. Lafı fazla uzatmadan, kablosuz modemin olmadığı ortamda 3-5 bilgisayarı(kablosuz ağa bağlanabilecek şekilde) bağlamak yani ağ kurmak için Xp’deki kablosuz yerel kablosuz bağlantısını kullanabilirsiniz.

Bunun için pilot bir bilgisayar seçip resimli anlatımla uygulamaya çalışalım.

Resim 1 deki gibi kablosuz ağ bağlantıları görüntüleyin. Yuvarlak içine alınan tercih edilen ağların sırasını değiştir‘e tıklayın.

Resim 2 deki gibi numaralandırılmış sıra ile işlemlere devam edin. İlk olarak Gelişmiş‘e tıklayıp Sadece bilgisayardan bilgisayara ağlar‘ı seçip kapatın.(bu işlem sadece pilot bilgisayar yani ağı kurduğunuz bilgisayar için geçerli ağa bağlanan diğer bilgisayar bunları yapmasına gerek yok.)

Sırasıyla 2. adımda yeni bir kablosuz ağ ekleyin. Resim 3 teki gibi kablosuz ağ özelliklerini yapılandırın.

gibi işlemleri yaptıysanız kablosuz yerel ağınız kurulmuştur. Bundan sonra yapmanız gereken(resimdeki gibi) diğer bilgisayarlarla birlikte normal kablosuz ağa bağlanır gibi yerel ağınıza bağlanmak.

Aslında bu işlemler ile bir nevi pilot bilgisayarı kablosuz modem görevini yaptırmış oluyoruz. Bu kurulan ağ ile birlikte multiplayer oyun oynayabilir, dosya veya yazıcı paylaşımı yapabilirsiniz.

Psp pdf okuyucu

Cumartesi, Ocak 22nd, 2011

Trende, yolda, otobüste elinizin altında psp ‘nizde e-book okuyabileceğinizi biliyor muydunuz. Psp ile .pdf uzantılı veya txt formatlı dosyaları gösterebilir, okuyabilirsiniz. Psp E-Book Reader sayesinde pdf zoom yaparak sayfanın altını üstüne getirerek rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Psp pdf okuyucu kurmak için ilk olarak buradan programı indirin. İndirdiğiniz zip dosyasını açıp Bookr-Mod 2009-07-09 isimli dosyanın tamamını PSP/GAME klasörünün içine yapıştırın. Okumak istediğiniz pdf dosyalarıda PSP/GAME içine kopyaladığınız Bookr-Mod 2009-07-09 klasörünün içine yapıştırın.

Program gayet kolay kullanımlıdır. Resimdeki gibi open file üzerine gelip O tuşu ile açmak….

Opel İphone uygulaması FlexApp

Cuma, Ocak 21st, 2011

Opel, FlexApp isimli trafikte sürücünün uygun park yeri bulmaları, göstergede kalan zamanı takip etmelerine ve otomobili nereye park ettiklerini hatırlamak için Iphone uygulaması geliştirdi. Alışveriş vb. ihtiyaçları da karşılayabileceği Opel FlexApp uygulaması hakkında daha fazla bilgi alttaki basın bülteninden okuyabilirsiniz;

Opel FlexApp kullanıcıların park yeri bulmalarına, göstergede kalan zamanı takip etmelerine ve otomobili nereye park ettiklerini hatırlamalarına imkan sağlıyor. Ayrıca alışveriş listesi oluşturmalarına ve en iyi mağazaları bulmalarına da yardımcı olabiliyor. FlexApp, bir sonraki tatil planlaması için imdada yetişiyor. Hatta kullanıcılar, otomobili güvenli bir şekilde park ettikten sonra kısa bir not kaydedip onu gönderebiliyorlar.
Hot Spot fonksiyonu önemli ilgi alanlarını, örneğin Opel bayileri, restoran ve otellerin iletişim bilgilerini seçmelerine de yarımcı oluyor. Yönlendirme yoluyla kullanıcılara tercih ettikleri lokasyona kadar rehberlik ediyor ve böylece onlar da en uzun ve en kısa rotayı seçip, görünümü Google Maps ya da Navigon’a gönderebiliyorlar.

Opel’den iPhone kullanıcılarına yönelik yeni bir seçenek. Opel FlexApp, sürücülere kolay, etkin ve eğlenceli bir sürüş sunarak parktan, alışverişe, tatilden işe ve doğru müzik listesini bulmaya kadar bir çok konuda yardımcı oluyor.

Ve Astra tutkunlarını özel bir sürpriz bekliyor: Üç ek uygulama, tutkunlarını kendi Astra araçları içinde bir yıldız yapıyor; müzik dinlemelerine veya otomobil oyununu denemelerine imkan tanıyor.

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, “Yenilik bizim genlerimizde var. Mühendislerimiz iPhone kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmak için daha fazla yazılım talep ettiklerinin farkına vardılar.” diye konuştu ve şunu ekledi. “Opel FlexApp, kişiselleştirilebilen ve hem otomobil içinde hem de dışında kullanılabilen bir dizi olanak sunuyor.”

Kişiye özel kullanımla birlikte park etme, alışveriş yapma ve eğlence için Opel Flex App

iTunes mağazalarından ücretsiz indirebilirsiniz. Opel FlexApp (http://itunes.apple.com/app/flexapp/id409786653?mt=8) kullanıcıların park yeri bulmalarına, göstergede kalan zamanı takip etmelerine ve otomobili nereye park ettiklerini hatırlamalarına imkan sağlıyor. Ayrıca alışveriş listesi oluşturmalarına ve en iyi mağazaları bulmalarına da yardımcı olabiliyor. FlexApp, bir sonraki tatilinizi planlamanız için imdadınıza yetişiyor. Hatta kullanıcılar, otomobili güvenli bir şekilde park ettikten sonra kısa bir not kaydedip onu gönderebiliyorlar.

Hot Spot fonksiyonu önemli ilgi alanlarını, örneğin Opel bayileri, restoran ve otellerin iletişim bilgilerini seçmelerine de yarımcı oluyor. Yönlendirme yoluyla kullanıcılara tercih ettikleri lokasyona kadar rehberlik ediyor ve böylece onlar da en uzun ve en kısa rotayı seçip, görünümü Google Maps ya da Navigon’a gönderebiliyorlar.

Opel felsefesine sadık kalan FlexApp çok esnek olduğundan kişiye özel ayarlanabiliyor. Kullanıcılar, kendi ana ekranlarını özelleştirme seçeneğine sahip. Altı aracın yeri değiştirilebiliyor ve ana ekranda etkinleştirilip devre dışı bırakılabiliyor. Kullanıcılar bu araçların tümünü ya da sadece birini seçerek herhangi bir günü planlayabilirler.

Astra Sports Tourer

Bu iPhone Uygulaması (http://itunes.apple.com/us/app/opel-innovation/id408699452?mt=8) Augmented Reality özelliğine sahip yeni Opel Astra Sports Tourer’ın ilgi çeken bazı yönleriyle sürücülere keyifli bir yolculuk sunuyor. Kullanıcıların, FlexRide ve FlexFold gibi Opel yeniliklerinin faydalarını deneyimlemelerini sağlıyor.

Astra Uygulamaları kullanıcılarını kendi videolarında star yapıyor

Buna ek olarak Opel, Astra tutkunları için üç uygulama daha tasarladı. YouStar (http://itunes.apple.com/us/app/opel-astra-youstar/id359390764?mt=8) kullanıcıların bir Opel Astra TV reklamında yer almalarını sağlayan kişiye özel bir video klip. Kullanıcılar, kendi fotoğraflarını seçip bir Astra videosuna koyabiliyor. Daha sonra e-mail, Facebook ya da YouTube yoluyla arkadaşlarıyla paylaşabiliyor.

YourBeat (http://itunes.apple.com/us/app/opel-astra-yourbeat/id382225009?mt=8) Kullanıcılara kesintisiz Audio yayınını özelleştirmelerine imkân tanıyor. Bu uygulamayla kullanıcılar Live Radio Streaming yoluyla kendi kişisel Astra Soundtrack’lerini yaratabiliyorlar. Üç tür müzik RnB, Soul ve Funk arasında seçim yapabilirler.

YourCoup (http://itunes.apple.com/us/app/opel-astra-yourcoup/id393137581?mt=8) kullanıcıların yeni Astra’da otomobil kullandıkları bir otomobil sürüş oyunudur. Bir hedef belirle, heyecanı hisset, dinamik sürüş ve ileri teknolojinin keyfine var. Oyuncular, çeşitli hedeflere ulaşmak için AFL+, FlexRide ve Opel Eye ön uç kamera sistemi gibi Opel özelliklerinden faydalanabiliyorlar. Aldıkları yüksek puanları Opel’in Facebook sayfasında yayınlayabilmeleri bu oyunun müdavimlerini daha da teşvik ediyor. Şu ana kadar YourCoup’u deneyen kullanıcıların sayısı 19,000’den fazla.

Sanalikamız da engellendi

Çarşamba, Ocak 19th, 2011

En çok proje üreten, oluşturan değilde en çok engelleyen , bozan milletiz vesselam. Mashable yarışmasında En iyi müzik bulma servisi dalında birinci seçilen yerli yapım fizy.com ‘dan sonra ülkemizdeki en gelişmiş sosyal oyun Sanalika‘da engellendi. Sebebi henüz bilinmeyen neden ile Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu karar ile Sanalikamız da engellendi.

Engellenen sanalikaya girmek için bulabildiğiniz yolları yoruma bırakırsanız seviniriz. Bir başka engelleme yazısı ile görüşmek üzere.

Google yerel işletme rehberi

Pazar, Ocak 16th, 2011

Google, işletmeler için geliştirdiği rehber servisi ile işletmenin websitesi olmasa bile Google’a yani internete taşıyor. Google harita üzerinden çalışan servis sayesinde işletme adresi vb. bilgileri girip harita üzerine kayıt ediyor. Bu kayıtla beraber arama motoru üzerinden yapılan sorgularda da kayıt edilen işletme adres bilgileri çıkabiliyor.

Google Rehber‘e firma adı, adresi ve telefon numarasını kayıt ettikten sonra iş yerinin ürünleri hakkında bilgi, ödeme yöntemleri, açılış ve kapanış saatleri, iş yeri youtube videoları gibi bilgileri de ekleyebiliyorsunuz.

Toplu kayıt yöntemi ile birden fazla yeri olan işletmelerin özel excel tablosu sayesinde aynı anda rehbere ekleyebiliyorsunuz.

Google rehbere işletmenizi eklemek için bir google hesabınız olması yeterli. Bundan sonra yapacağınız işlem iş yerinizin telefonunu girerek kayıt işlemine başlamak. Google yerel işletme rehberi hakkında görsel bilgi almak için videoyu izleyebilirsiniz.

Nokia N8 Big Screen bağlantısı

Çarşamba, Ocak 12th, 2011

Nokia’nın HDMI(Yüksek tanımlı çokluortam arayüzü) destekli N8 modeli için Big Screen programını geliştirildi. Play Station, yeni nesil görüntü cihazlarından hatırlayacağınız HDMI bağlantısı sayesinde Nokia N8’i LCD tv ye veya Projection aletine bağlamak mümkün.

Yeni N8 Big Screen uygulması sayesinde;

  • Telefonunuzdaki fotoğraflara bakabilir, videolarınızı daha büyük ekranda izleyebilir
  • Müzik sistemine bağlayarak müzik dinleyebilir
  • Resimlerinize bakarken arka planda müzik dinleyebilir
  • Çeşitli toplantılarda pratik sunumlarınızı sunabilirsiniz.

Big Screen ile neler yapılabilir youtube ile izleyelim…

Mormani.com’ a blogger etkisi

Pazar, Ocak 2nd, 2011

Bir yılbaşı çekilişidir almış gidiyor. Tüm ihtiyaçlarınızı hızlı ve güvenli yapabileceğiniz e-ticaret sitesi olan Mormani’nin 2011 yılbaşı çekilişine önde gelen blogların yazıları ile çekiliş kampanyası yapılmakta. Mormani.com‘un sponsorluğunda düzenlenen çekiliş kampanyası 30 Ocak 2011’de son bulacak, 4 Şubat da kazananlar belli olacak.

Her biri ayrı yapılan çekilişlerin katılım şartı sadece ilgili yazıya yorum yapmak. Yapılan yorumlar arasında kampanyanın bitiminde yapılan çekilişle; MICROSOFT 3000 Wireless Kablosuz Optik Mouse, PIRANHA Avangard Plus 2GB Mp3 Çalar, ANATOLIAN Akşam Eğlencesi 1000 Parça Puzzle gibi muhteşem hediyeler verilecek. Bu çekilişler her blog için ayrı ayrı yapılacak.

Mormani.com sponsorluğunda yılbaşı çekilişi yapan takibini bırakmadığım bloglar ve yazıları;

Sayısını bilmediğim x kadar blogda yayınlanan mormani yıl başı çekilişi sonucunda, sosyal medyanın temel yapı kayası olan blogger’ların e-ticaret sitesine nasıl bir etki yapacağını merakla bekliyoruz…

Not: Her birine yorum yazarak yılbaşı çekilişini suistimal etmeyelim lütfen 🙂

Pusu Uyan Mamoş türküsü ile rekor kırdı

Cumartesi, Ocak 1st, 2011

30 Aralık 2010 ekrana gelen Kurtlar vadisi pusu 106. bölümünde Memati’nin oğlunun cenazesinde çalan mamoş türküsü izleyenlere duygusal anlar yaşatarak reyting ve internette tıklanma rekorları kırdı. 106. bölümünde genel izleyicide 17,86 rating, 39,70 izlenme payı ile rekor kırdı.

Recep İvedik gibi zirve yapan yerli filmlerin(15 günde 2 milyon kez izlenmiş) fragmanları bile egale eden pusu, 106. bölümün fragmanı sadece youtube üzerinde 2 günde 2,5 milyon kez izlendi.

Kurtlar vadisi pusu 106. bölümünde seslendirilen türkünün sözleri;

Pencereden bir taş geldi
Ben sandım ki mamoş geldi
Uyan mamoş mamoş uyan
Başımıza ne iş geldi
Mamoş palton tutayım mı
Hayrın için satayım mı
Di gah mamoş mamoş di gah
Başımıza yığıldı halk
Eyvah mamoş mamoş eyvah
Tabip çağır yarama bak
Mamoş ninni mamoş ninni
Bilimez kim kime kinli

Uyan mamoş türküsünü dinle