Çanakkale şehitlerine mektup

1915’te bir devrin battığı yer Çanakkale. I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yıllarında Gelibolu Yarımadası’nda hasta adam dedikleri Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara savaşı. Bu şanlı tarihi, şehitlerimizi anmak için yazılan Çanakkale şehitlerine bir mektup.

canakkale-sehitlerine-mektup

Çanakkalem asla geçilmez tarih böyle yazılmış asla silinemez!

Mektuba nasıl başlayacağıma bilmiyorum öncelikle sizlerin kara haberini alınca hepimizin karalara büründüğünü bilirsiniz. Hep sizle gurur duyduk göğsümüz kabarttınız, hemde çok üzüldük.
Vatanımızın aziz evlatlarının hainlerin kurşunlarına hedef olmamasına elimizden geldiğince sizin için bir şeyler yapmaya çalıştık.

Evlerimizi balkonlarımızı canınızdan kanınızdan alınan o kutsal bayraklarla donattık  yürüyüşler yaptık sokaklarda caddelerde sizin için açılan sloganlarla inledi. Şehitler ölmez vatan bölünmez diye terörü lanetledik. Çarşıların içini bir görseydiniz her yer bayrak bayrak ardınızdan ortalığı inlettik. Hepimizin birlik olduğunu bu aziz vatanın bölünemeyeceğini haykırdık nereye baksanız siz vardınız. Sizinde bizlerden neler beklediğini gayet iyi biliyoruz. Bayrak nöbetini vatan nöbetini biz aldık sizin o kutsal kanınız yerde kalmayacak. Siz ne kadar yücesiniz ki şehitlik denilen o yüce mertebeye ulaştınız. En güzel ölümü yaşadınız vatan için şehit oldunuz sizin ailenizde ne kadar yüce bir aile ki vatana hayırlı evlat yetiştirmişler. Ha! unutmadan arkanızdan bağırıp çağırıp feryat figan etmediler. Tek söyledikleri Türkiye’ye yaraşır bir şekilde vatan sağ olsun demekti. Bu vatan sizin kanlarınız ile temelini daha da sağlamlaştırıyor.

Mektubuma burada son verirken sizleri hiç unutmayacağım çünkü şunu çok iyi biliyorum şehitler unutulunca ölürmüş sizleri hiç unutturmayacağız. Sizler varken hiç bu vatan hiç birzaman için bölünmeyecek siz görevinizi yerine getirdiniz şimdi nöbet sırası bizde ruhunuz şad olsun.

Yazan; Nermin

Tags: , ,

20 Responses to “Çanakkale şehitlerine mektup”

 1. […] Çanakkale – Gelibolu YarımadasıTürk ve dünya harp tarihi, şehidlikler, tabii bitki ve hayvan toplulukları ile jeomorfolojik oluşumlar, turizm, eğitim […]

 2. yalçın dedi ki:

  harika olmuş beynine saglık 🙂

 3. ayşe dedi ki:

  tşk nermin

 4. nermin dedi ki:

  teşekkürler

 5. nermin dedi ki:

  beyenen herkeze okuyan herkeze cok teşekkürler

 6. Barkın dedi ki:

  güzel olmus.

 7. lidya dedi ki:

  yarışma için çok işime yaradı ben birinci oldum tablet kazandım çok sağol yazana

 8. nisa dedi ki:

  çok güzel olmuş

 9. cezam dedi ki:

  çok güzel

 10. ali dedi ki:

  müthiş ve şahane çokkkkkkkkk güzel 🙂

 11. yahya dedi ki:

  biraz daha edebiyata çalış

 12. sinem dedi ki:

  çok işime yaradı yarışmayı kazandım sağolun teşekkürler!!(:

 13. rümeysa dedi ki:

  çok güzel olmuş canım yarışma için burdan kopya çektim inşalak birinci olurum be. :*

 14. enes dedi ki:

  cok güzel duygulandım

Leave a Reply